משונה להיות אישה – תערוכה חדשה

תערוכה מעניינת במסגרת פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית  במתחם "סטודיו משלך" בירושלים במחווה למשוררת זלדה

הפתיחה החגיגית ואירועי החוצות – חמישי – 15.9.16 – בשעה – 19:30

וביום שישי –  16.9.16  – בין השעות 10:00 -13:00

התערוכה תינעל ב- 27.10.16

מציגות באמנות חזותית, מיצב, מיצג, שירה וסאונד:

מרים וילנר, יעל סרלין, אביגיל פריד, לאה לאוקשטיין, בת נדיב הכרמי, יוליה ארונסון, חגית מולגן, שולמית עציון, ציפורה מנדל, רננה שלמון, יעל שמעוני בוכבינדר, נגה גרינברג, יעל הורן דנינו, יהודית ברמץ, מוריה אדר פלקסין 

אביגיל פריד, אישה עם כוס מים, גזרי נייר על קרטון
אביגיל פריד, אישה עם כוס מים, גזרי נייר על קרטון

   אוצר: ליאב מזרחי

דמותה ושיריה של המשוררת זלדה, הן נקודות המוצא לתערוכה ולאירועי חוצות במתחם "סטודיו משלך" בירושלים. זלדה, נחשבת בקרב המגזר הדתי ליוצרת מובילה ומשפיעה. חייה המורכבים, מהווים מקור השראה ליוצרות רבות בקרב נשים דתיות יוצרות. הקונפליקטים, משברי הזהויות, התלבטויות החיים, הוויתורים, הלחצים והדחפים, הם קרקע פורייה עבורן ליצירה. מרכיב משמעותי בתערוכה, הוא החופש ליצור ולתת ביטוי למה שאי אפשר להגיד במילים. לאחר חודשים של עבודה משותפת, שבחלקה אף חוו האמניות צנזורה אזרחית, יוצאת התערוכה לפועל.

15 אמניות מתחומים שונים מציגות בתערוכה. כל אחת מהן בחרה בדרכה לבטא את הקשר והחיבור שלה עם דמותה של זלדה. יש מי שבחרה להזדהות עם הכאב, הבדידות והקושי ויש מי שבחרה לבטא את מתת האל- היצירה, כוחה של המילה והאות והחוסן הנפשי. רננה שלמון, בחרה לעסוק בדמויות של נשים ידועות, חזקות ומשפיעות, אך ללא ילדים. אם מתוך בחירה או מסיבות שונות, כל אחת מהן נושאת אות קין בדמות הרחם. יעל הורן דנינו מקרינה סרטון בו היא מדגימה טכניקות וסגנונות שונים של לבישת כיסוי ראש לאישה. יעל שמעוני, שמעבירה  בעצמה, שיעורי הלכה ודת, מתעמתת עם תהליך היצירה היהודית, הנשיות, ספרי הקודש (המיועדים רובם לגברים בלבד), הזיקה לאמנות מערבית נוצרית ועוד. אביגיל פריד, מציגה עבודות המתכתבות עם ציורי הנשים של גדול ציירי המערב, יאן ורמיר, באדפטציה לאישה החרדית. בת נדיב הכרמי, מציירת ציפורי חול וכרובים המסמלים שחרור וחופש. יהודית ברמץ מפסלת בית תלוי באוויר, המספק תחושת ביטחון ומצד שני הוא ארעי ושברירי. יוליה ארונסון, מזמינה את מבקרי התערוכה לשבת מולה ולקרוא שירה. היא רושמת אותם ויוצרת אוסף יצירות של עוברים ושבים המתווספים לתצוגה על קיר במהלך התערוכה, יעל סרלין מציגה סירות שטות, מפליגות וטובעות, תוך חיפוש של מרחב חדש וציפורה מנדל מפזרת יציקות חמר שיצרה מהאות א' ותיבות דואר בהם יוכלו המבקרים למצוא שירים.

רננה שלמון , זלדה
רננה שלמון , זלדה

בפתיחה, יתרחשו אירועי חוצות במתחם שיכללו, פרפורמנס על הגג, מופע ספוקן וורד, מיצגים ועבודות וידאו וסאונד.

סטודיו משלך –  הינה קבוצת אמניות דתיות הפועלות בשכונת הקטמונים, במתחם המשמש חממה ליצירה וחשיפה של אמנות נשית בירושלים. אמניות סטודיו משלך מציגות בתערוכות ומנכיחות יצירה ואמנות נשית במרחב הציבורי .

"סטודיו משלך" , רחוב אברהם אלמליח 40, שכונת קטמונים, ירושלים

לסיום, שני בתים ממילות שירה הנוגע של זלדה – שיר ששימש השראה לשם התערוכה ולסרט שכתבה וביימה נורית יעקבס-ינון אודות חייה:
"משונה להיות אישה / פשוטה, ביתית, רפה, / בדור עז, דור אלימות, / להיות ביישנית, לאה, בדור קר, בדור אנשי ממכר, / אשר לו כסיל וכימה וירח – / פנסי פרסום, תווי פז, סמלי צבא. / לצעוד ברחוב מוצל / מהרהרת, אט-אט, / לטעום את סין / באפרסק מבושם, / להביט על פריס, / בקולנוע קר, /כשהם טסים / סביב העולם, / כשהם פורחים בחלל. / להיות בין כובשים / ונכבשים, / כשכל יצור נכלם, נפחד, / בודד. / משונה ליבול למול עבי איבה, / כשהלב נמשך / לש"י העולמות." (מתוך "רצון שיכור, מסוכסך")

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *