בגוף ראשון – 8 נשים 8 סיפורי חיים

הנה פרויקט ייחודי שאני גאה בו, ויחד עם זאת תוהה אם הייתי עושה אותו שוב. עריכת אסופה שיצאה בהוצאת פרדס (2015) ששוזרת יחדיו שמונה מסות המביאות פרקים מסיפורי חייהן של שמונה חוקרות מגדר מאוניברסיטת בר אילן. הספר מאפשר מפגשים עם 8 נשים שונות ואני בתוכן. השם שבחרתי לאסופה, "בגוף ראשון", מתייחס לדבר המשמעותי ביותר בעיני בכל הקשור למשמעותה החברתית של כתיבת נשים. היכולת לספר את הסיפור שלך מנקודת מבטך, בגוף ראשון. מתוך החיבור שלך לעצמך, לחיים ולמציאות העולם סביבך.

מה שגורם לי להרגיש טוב בכל הקשור לעבודה המטורפת עם שבע נשים מוכשרות בצורה יוצאת מהכלל והוצאת ספר לאור ללא תקציב, הן בין השאר התגובות המעודדות והנלהבות והא/נשים שפגשתי בעקבות צאתו של הספר לעולם.

אז הנה כמה רשמים של קוראות וקוראים, ותמיד יהיה נחמד לקבל תגובות נוספות:

"לא מצליחה לעזוב את הספר… הולכת לישון על מנת לא להשאר ערה כל הלילה… הספר לא פחות ממדהים. אהבתי את ההקדמה הנפלאה ואת המסות המרגשות." (ד"ר עפרה אור)

"ספר חדש וחדשני של החוקרת הכי חשובה בישראל בתחום הקשרים שבין פמיניזם לניו מדיה ורשתות חברתיות. הספר העלה בי מחשבות עמוקות כמו: האם החשיבה הרשתית היא פמיניסטית ואילו החשיבה המכניסטית היא שוביניסטית? האם הפלורליזם והפוסטמודרניזם נובעים מעליית הפמיניזם המלקט, בניגוד למודרניזם השוביניסטי הצייד? ואולי אלו הן דיכוטומיות שוביניסטיות שלי." (ד"ר אשר עידן)

"קראתי את הספר אתמול במכה כשלא הצלחתי להניח אותו מהרגע שהתחלתי. מאד נהניתי מהקריאה של הסיפורים האמוציונליים והמעניינים שבספר. הסיפורים ריגשו אותי. מאד נהניתי מנקודת המבט המאוד נשית שקל להבין ולהרגיש". (נטע שטראוס)

מן הביקורות הספרותיות:
"ספר ייחודי זה, מעמיד במרכזו שמונה נרטיבים נשיים אשר נחצבו מן "הגוף החי", הזהות המסרבת לשתוק, והרגש המפעם בינות חוכמה נשית ערנית ומפוכחת. סיפורים אלה, שעד לפני כמה עשורים, היו נחשבים בוודאי "לטקסט שנכתב בדיו לבן", תובעים לעצמם "קשב פעיל" ובמה אקדמית- מדעית. הכותבות, חושפות באומץ, רבדים מסיפור חייהן כשהן אמונות היטב על אילוף המילה, והתאמתה לצרכיהן. מטרתן מתנסחת אלי דרישה לא מתפשרת- להטות אוזן קשובה לסיפורן, להכיר במורכבותה של חוויה נשית, ולאתר פתילי חוט הנטווים בפקעות ונשזרים זה בזה: אחות- בת-אם. כל סיפור בתורו, מעמיד לאורה של אמת, מציאות נשית מעגלית- הוליסטית, הכוללת סוגיות רב ממדיות. רב ממדיות זו ניכרת במופעיה של "טבעת אינסוף" הנעה בין ציות למרחב חברתי- תרבותי אל מול פועלות נשית מתנגדת, התאמה והסכמה לצד מאבק, הכחשה והתעלמות לצד אינטואיציה וחוכמה נשית פנימית. נשים אלו אינן רוצות להיות נחמדות, הן גם לא מתאמצות לספר את סיפורן בצורה אסתטית ונקייה, הן קורעות יריעות חיים, ומגישות אותן דומעות, זבות דם, הלומות מבוכה וחרטה לפתחה של הקוראת. ספר זה מומלץ בחום לחוקרים ולחוקרות בתחומי מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה ומגדר". (ד"ר הילה העליון)

"הנה יצירה ספרותית-תיעודית שחיכיתי לה, חיונית מאין כמותה. אסופה של מסות אישיות מטלטלות, מזיזות לרגש ולמחשבה, מעוררות השראה. מגוון העדויות, חקירות-פנימיות, שניחנות בכנות נדירה וביכולת תיאור נפלאה, מסתובבות כאן במחוזות האישיים ביותר. כמסות אישיות במיטבן, הן נושאות רבדים פוליטיים, אוניברסליים, שמרגשים אותי בעוצמתם וברלוונטיות שלהם." (ארנה קזין) וזה המקום להגיד שקזין הנחתה בכשרון וברגש את סדנת הכתיבה בה נפגשנו כולנו. חלק מהמסות צמחו בתחילתן מתוך המפגשים האלו.

"תארו לכם שחבורת נשים מוכשרות ואמיצות מושיטה לכם משקפת שדרכה תוכלו לראות דברים שלא ראיתם עד היום, לא תיקחו אותה? להרחיב את הבט? להגמיש את התודעה? בטח שתקחו, הינה זה לפניכם. אתם תצחקו, לפעמים תבכו, תתרגשו ובעיקר יפתח הלב לראות אחרת את מי שמולכם." (בילי מוסקונה לרמן)

"שמונה נשים שמותחות בין העלבון להתרסה יריעת בד שעליה הן משרטטות ללא כחל וסרק ובעוצמה רבה את אופן הקיום שלהן" (יוסי סוכרי)

"ייחודי מאוד. כתיבה מאוד אותנטית ולכן מרשימה בכנותה" (פרופ' טובה כהן)

לקריאה נוספת:

One thought on “בגוף ראשון – 8 נשים 8 סיפורי חיים

השארת תגובה