אם תפגשי את הבודהא – חמשת השיעורים שלמדתי מסרי

 להלן הדברים שנשאתי אמש בערב לספרה של ברכה סרי "יקום פורקן: במרכז האתני ענבל:

אם תפגשי את הבודהא

יש ביטוי זן עתיק שאומר "אם תפגשו את הבודהא בדרך הרגו אותו". הרעיון מאחורי האימרה הזאת שכל אחת ואחד צריכים להיות מורי הדרך והדמויות המרכזיות בחיים שלהם. ברצוני לשנות את המימרה הזאת, ולומר אם תפגשו את הבודהה בדרך — וההתייחסות כאן אל הבודהה היא כאל כל אחת ואחד שיכולים לשמש מורי דרך לחיים — קחו ממנו או ממנה השראה.

ברכה סרי היא אישה יוצרת שבכתיבתה מעניקה את מתת יקר ערך של השראה. במובן זה סרי היא מורת דרך. צמצמתי את העושר הרוחני ששאבתי ממנה לחמישה מוטיבים עיקריים שאשמח לחלוק אתכן ואתכם הערב:

להיות מורה של דרך

  1. הראשון, ואולי העיקרי שבהם הוא אומץ. לכתוב ללא בושה ומורא. לא לנסות להסתתר ולהתמודד מול כל הפחדים כולם, מתוך חדרי חדריו של הלב.
  2. השני, התמדה – להמשיך במלאכת הכתיבה מדי יום, שבוע, חודש ושנה, גם כנגד קול הצעקה הגדול של לאאא! שהעולם משמיע – והוא השמיע, בכל פעם שהוצאת ספרים דחתה את שיריה. עם השנים האמונה וההתמדה יעשו את שלהם, במקרה של סרי הלא הגדול הפך לכן גדול לא פחות.
  3. השלישי, לכתוב מתוך זיקה לשורשי מורשת. לא לבחור בדרך השכיחה של השלכת העבר לפח, אלא לשאוב מתוך המקורות, מהתנ"ך, מהגמרא, מדברי חכמים. אך לא מתוך קבלה של התפיסה הפטריארכאלית שהם מציעים. במקום זאת לנכס אותם, לפרק אותם ולבנות אותם מחדש. להקצות מקום שווה לצד חז"ל לחז"ליתנו, לריבית לצד רבי.
  4. הרביעי, להמציא את השפה מחדש – כנגד כל מה שלימדו אותנו על הצורך לאמץ את הקיים ולהתאים את עצמנו לעולם; במקום לנסות להתאים את עצמך לתבנית ליצור את התבנית בעצמך. לכתוב בשפה שאינה מעונבת, שאינה מקבלת את המקום התרבותי שהוקצה לה, אלא יוצרת למען עצמה ולמען אחרות מקום חדש.
  5. ולבסוף לכתוב לחיות ולדבר מתוך האמת ולמען האמת. על האור ועל הצללים שהיא נושאת. שהרי האמת היא החיים.
שלמה בר
שלמה בר בחזרה בערב לספר יקום פורקן בענבל להשתחרר ולשיר מתוך חדרי הלב - צילום שלומית ליר

מה היה שם?

למרות שאבחנתי את עצמי כסובלת מעודף כנסלוגיה (השתתפות בכנסים וימי עיון), בעיקר, לאחרונה, גם כאלו שאני זוכה להנחות, שום דבר לא יוכל להחליף את החוויה המרגשת והמפתיעה שהתרחשה מבחינתי אמש — זאת הודות להתעלות הרוחנית שיצרו הדוברות והדוברים ונגינתו המופלאה של שלמה בר (בליווי אילן בן עמי), ששירתו מגיעה כתפילה ממעמקי הלב.

בתחילת הערב השיבה כרמל גוטליב, מפיקת המרכז האתני ענבל, בתגובה לשאלה "מתי מתחילים", שהזמן במזרח נע אחרת, אני חושבת שהיא סיכמה את מה שהתרחש בסופו של דבר על הבמה – הזמן שנע אחרת, בקצב אחר, בלחן אחר, מתוך ניגון שנוגע בנפש. כשתפגשי את הבודהה קחי ממנו או מימנה מנה של השראה להמשך הדרך…

ראו גם

    היקום על פי ברכה סרי

    בונה ומפרקת – ערב ליקום פורקן

    המלכה חנטרישה

    דברי הרצל חקק, יו"ר אגודת הסופרים העבריים

One thought on “אם תפגשי את הבודהא – חמשת השיעורים שלמדתי מסרי

השארת תגובה