רוקדות ברחובות

אחת האפשרויות המבורכות שמביאה איתה המדיה החברתית היא התארגנות פלאש מוב, (flash mob), או בתרגום חופשי המון בהבזק. מדובר ביכולת לגייס קבוצת אנשים במקום מסוים הנקבע ברגע האחרון להתנהל באופן בלתי צפוי כקולקטיב ואז להתפזר ללא דין ודברים, אישה ואיש לדרכם. הפלאש מוב מאפשר להתגבר לשעה קלה על תחושת הזרות והניכור האורבניים, ולהדגים שיתוף פעולה שיש בו אלמנט משעשע הקושר באופן מפתיע בין אנשים שונים, שאינם קשורים בהכרח זה לזו.

הפלאש מוב הוא מיצג-מחאה שמתקיים בצורה חתרנית, כמו מפתיע, באמצע הרחוב אך בעצם דורש מפגשים והכנה מראש. מחאת הפלאש מוב קשורה למאבקים נגד הגלובליזציה, תרבות הצריכה או כביקורת נגד הממשל – אם כי בשנים האחרונות ניתן לראות פעמים בהם אומץ גם על ידי מפרסמים והמיינסטרים.

 ביום שישי האחרון גויסה הפרקטיקה כאמצעי מחאה כנגד הדרת נשים בבית שמש.  אירוע המחאה אורגן על ידי ארבע פעילות חברתיות –  מירי שלם, אורנה נחמני, אתי בן עמי וברנדה גנות. בהתייחס להתגברות ההדרה החמורה במחוזותינו, ולעובדה שבית שמש הפכה בית לביזוי והדרת נשים, הריקוד הנשי במרחב המשותף ביקש להמחיש את הזכות הנשית לנכס את המרחב הציבורי ולקחת בו חלק. מדובר בפעילות קולקטיבית פרו-אקטיבית, שזכתה לכמות נכבדה ביותר של צפיות ביוטיוב, ומייצרת אמירה ברורה לזכותן של נשים ליחס מכבד ושווה במרחב העירוני.

נקודה מעניינת נוספת הקשורה לאירוע הפלאש מוב הקרוב בבית שמש, היא שהוא מדגים כיצד ניתן להתגבר על ההדרה במרחב הציבורי באמצעות שימוש במרחב הוירטואלי להתארגנות נשית והחלפת דעות, שכן תכנון האירוע נעשה באמצעות קבוצת פייסבוק.

כפעילה חברתית, העוסקת בהעצמת פעילות שטח באמצעות אקטיביזם מקוון בפרויקט "פועלות ברשת" מודבר בהדגמה של התכתבות בין מרחב וירטואלי לשטח באופן המייצר העצמה נשית.

פורסם לראשונה באון לייף

One thought on “רוקדות ברחובות

השארת תגובה