סיכום שנה – האירועים הסקסיסטיים של שנת 2011

כשהתחלתי רשימה זאת חשבתי לכנות אותה עשרת האירועים הסקסיסטיים של שנת 2011. עד מהרה תפחה הרשימה והתרחבה, לכדי עשרים ארועים.

שנת 2011 תזכר כשנה בה המושג הדרה הפך שכיח ויומיומי בשיח הציבורי, ולא מסיבות טובות. שנה שבה התעוררנו למציאות שמילת התואר מדאיגה אינה מכסה את מלוא חומרתה.

 ***

1. מקווי "מהדרין" למשטור נשים בתחבורה הציבורית

קשה להאמין שבחברה הישראלית ניתן היתר לקוי אוטובוס הממשטרים את המקום בו מותר לנשים לשבת. משניתן ההיתר לתופעה, על ידי שר התחבורה ישראל כץ שתמך ברעיון קווי אוטובוס נפרדים לנוסעים חרדים ב-2010, היתה זאת רק שאלה של זמן עד שתתקיים בקשה להרחיב עוד ועוד את ביזויי הנשים בתחבורה הציבורית.

כך נוצר מצב שבו זכויותיהן האוניברסאליות של נשים, מתוקף חוק כבוד האדם הפכו להפקר, גם בקוי אוטובוס המיועדים לכלל הציבור הרחב.

 ***

2. מדרכה משלך

אם התחלנו באוטובוסים אפשר להמשיך גם למדרכות. התחרדות החרדים תוך השתלטות על המרחב הציבורי ודחיקתן של נשים לשוליים הגיעה עד כדי אבסורד בבית שמש שם נתבקשו נשים ללכת במדרכות נפרדות.נשים במדרכה נפרדת

יש להודות להילרי קלינטון על ההשוואה שעשתה בדבריה בין המתרחש בישראל לאיראן. אולי כשזה בא ממנה זה יעזור להעיר כאן משהו.

במשך שלוש שנים לא הוגשה שום הצעה למניעת הדרת נשים במרחב הציבורי. העיריה בבית שמש בחרה שלא להסיר את השלט. אם זה לא סקסיזם ממוסד אז מה כן?

  ***

3. "זהירות שיקסה"!

שלמה פוקס מירושלים כינה בפרהסיה חילת על קו אוטובוס ציבורי "פרוצה" ו"שיקסה" משום שסרבה לעבור למושב האחורי. השילוב של התיאור מעיד על ההדרדרות המוסרית והרוחנית של קהילה שלמה, הלוקה בחוסר כבוד לנשים ול"אחר" לגוי, הנחשב נחות ופרוץ מוסרית.

***

4. קול בלי רמה

מה שמקומם בתחנת הרדיו "קול ברמה" אינו רק שהיא ממשיכה להדיר נשים משידור. אלא שמדובר בתחנה הפועלת מתוקף הרשות השנייה שאישרה לתחנת הרדיו החרדית לאפשר לנשים לשדר במשך שעתיים מתוך 168 שעות שבועיות . שעתיים? זה יותר מדי לקול ברמה שלא עמדה בהסדר ומנעה העלאה לשידור את פרופ' צופיה איש שלום, יו"ר ארגון הרופאות שביקשה לספר על מחקר פורץ דרך.

העיקר שהתחנה נקראת על שם פסוק העוסק בחשיבות הקול הנשי לפתיחת שערי שמים – "קול ברמה נשמע, רחל מבכה את בניה."

 ***

5. בשם ההלכה

ההלכה בעקבות הפסוק "קול באישה ערווה" הולכת ונעשית נפוצה במגזר החרדי והמגזר הדתי לאומי עד כי נדמה שלו היה הדבר ניתן לפרנסי העדה החרדית, היו משתיקים את מרים אחות משה, ושמים סוכך לפיה של דברה הנביאה.

הרצון להיענות להלכה המקוממות מוביל למקומות האבסורד. כך יצא שהתנועה לאיכות השלטון לא הזמינה נשים לשיר מחשש לפגוע במוזמנים החרדים זוכי הפרס. כמי שמכירה אישית, מפעילות חברתית, את הזוכים, נראה לי שהם לא היו קמים ללכת אם היו שומעים שירת נשים.

***

6. גנץ וברק מחליפים דחקות

המסגרת הצבאית הישראלית מתגלה פעם אחר פעם כבית גידול של סחבקיה גברית, הנבנית בדבק מחבר של בדיחות קרש המגלמות שנאת נשים. דוגמא קיבלנו משתי דמויות האמונות על בטחון כולנו – גנץ וברק שהדגימו בונדינג גברי סקסיסטי העולב נשים, מתוך התייחסות אליהן כקבוצה נפרדת עליה ניתן לנהל דיון הומוריסטי לכאורה, שממש אינו מצחיק.

שר הביטחון ברק: "מי זה הבנות פה, מהגדוד או מהחטיבה? מהאוגדה?"
הרמטכ"ל גנץ: "הן בהפסקות שרות… בהפסקה הן מתחילות לשיר".
מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס: "אין בעיה שישירו שירה, סולו, הכל יהיה בסדר".
שר הביטחון ברק: "יש פה את דנה מהתקשורת של השר, היא מושבניקית. היא יכולה לשיר בלי מדים".
מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר".
הרמטכ"ל גנץ (בפנייה לנציג גלי צה"ל שנמצא בסיור): "גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה. גם אם זה הסקופ של החיים שלך. זה נשאר אצלך בטייפ". (בפנייה לכתב חדשות ערוץ 2): "גם אליכם זה… אחרת זאת תהיה הכתבה האחרונה. חבל… שלא תהיה זו הכתבה האחרונה, כמו המלחמה האחרונה. אני מבטיח לך שזו תהיה הכתבה האחרונה".

הביטוי האנגלי, power corrupts and absolute power corrupts absolutely – כוח משחית, וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט, בא לידי ביטוי בהתנהלות המלמדת כי רמטכ"ל צבא ישראל סבר שיש בכוחו להשתיק את אנשי התקשורת שנכחו במקום באיומים. כל זה ללמדנו שסתימת פיות לנשים היא רק פתיח?

***

7. הדחתה של העיתונאית קרן נויבך

הדחתה של העיתונאית קרן נויבך עיתונאים מובילה תחת התירוץ הסקסיסטי העולב, "לא עוברת מסך" לא עברה בשקט, ונכון להיום בעצומה נגד ההדחה נאספו 4836 חתימות. עדיין עצם המעשה והתירוץ מקוממים ביותר.

***

8. ייצוג נשים כטפשות בפרסומות בישראל

עולם הפרסום הוא הדרך שבה רעיונות, חלקם הרסניים, מוצאים את דרכם לתודעת הצופים. לצד שיווק של מוצר זה או אחר, יש בין המפרסמים כאלו שמוצאים שהבניית מציאות המייצרת את השוויון המדומה אישה=סתומה היא שליחות.

 • כך למשל, בקמפיין המקומם של בנק הפועלים עם דפני "על זה" כאישה אווילית הגורמת לגבר לצידה להראות טוב.
 • דוגמא נוספת היא הקמפיין האחרון של ישראכרד שבו הגבר המדוכא כביכול פורץ את גבולות הדיכוי ומצהיר על אהבתו לספורט "מאלף" את אשתו חובבת התרבות שופכת לאוהדת כדורגל מטורללת. אם יש מקום שבו ניתן למדוד את השליטה הגברית על התרבות זה הספורט. כפי שמציינת לוס אירגארי הספורט הגברי זוכה למקום מרכזי בעיתונות, במהדורות טלוויזיה וערוצים ייחודים. זה לא הפריע ל באומן בר ריבנאי לייצר היפוך מדומה של המציאות, ולהקטין את האישה בדרך. למה בעצם?

***

 

 • דומה שאחד התפקידים שלוקחים עליהם מפרסמים שונים היא לחזק את העולם כמקום בו שולטים גברים. שני כהן, בתפקיד המזכירה הדבילית בקמפיין 9000000 מדגימה זאת במקבץ פרסומות המחזקים את סטריאוטיפ הבלונדינת הטפשה, ומבנים את תפקיד המזכירה כמי שתעשה הכול (כולל ריקוד ושירה) למען הבוס הנהנתן לו היא כפופה.

***שני כהן כמזכירה המגלמת סוס

9. הפאנל הכל גברי

הדרה אינה מונח השייך רק למתרחש במרחב החרדי, היא נמצאת במלוא כיעורה במרחב החילוני ובולטת בהדרה חוזרת ונשנית של נשים באמצעי התקשורת. כך, ללא שמץ של בושה או מודעות חברתית כל שהיא הפך הפאנל הכל גברי לתופעה.

***

10. סקסיזם באח הגדול

הנה קרבה עונה חדשה ואיתה בקשה אחת שההפקה למדה את לקחי מאורעות הסקסיזם שהתרחשו להם לא מזמן וכללו שני אינסידנטים חמורים:

;

 ***

11. הצעות חוק למען נשים בישראל – לא בבית ספרנו

 • הצעה למען הכרה בהוצאות טיפול בילדים, כדי לאפשר לנשים לצאת או לחזור לשוק העבודה נפלה.
 • הצעת חוק חשובה לייצוג הולם לנשים בוועדה למינוי דיינים עלתה לפני בוועדת השרים לענייני חקיקה, אך נגנזה בעקבות התנגדות.
 • הצעה למען ייצוג הולם לנשים בחברות ממשלתיות עלתה בוועדת השרים, וגם כאן זכתה בהתנגדות.
 • הצעת חוק ל"הגדלת תקציב המימון לסיעה שמספר הנשים בה יעלה על 35%", כדי ליצור תמריץ לשילוב נשים בסיעות נפלה בוועדת השרים.
 • הצעת חוק חשובה לקרוא מקומות ציבוריים על שם נשים, זכתה להתנגדות בוועדת השרים. ועוד, ועוד, ועוד.

טוב, הרי לצאת חוצץ כנגד הדרה זה דבר אחד, אבל לעגן את זה בחוק – זה כנראה קשה מדי לממשלה הנוכחית. אולי היא לא צריכה להשאר בשלטון, אם זה המצב, לא?

***

12. הדרה בחסות הממשלה

 • במקום לפעול בתקיפות נגד שלילת זכויות נשים חרדיות וחילוניות כאחת, ראש הממשל נתניהו שוקל לפצל את בית שמש לשתי רשויות – חילונית וחרדית. נו באמת.
 • הסכמה לביזוי נשים נשמעה גם מפי השרה לבנת שאמרה בראיון ל-ynet "אם במודיעין או ביתר עילית רוצים להפריד באוטובוס, לא בטוח שזה מפריע לי". זה צריך להפריע לך, ולכל מי שכבוד ושוויון זכויות בראש מעייניהם.

***

13. מרחב "נקי" מפרסומות עם נשים

כמי שעוסקת בסקסיזם בפרסומות ובהשפעה החמורה של פרסומות על התודעה, בעיקר בכל הקשור לנשים הגישה שלי מצדדת בייצוג מכבד של נשים במרחב הציבורי.

אלא שמבקשה לייצוג צנוע חלחלה כעת מגמה של מחיקה כוללת של דמויות נשים משלטי חוצות בירושלים. יש מפרסמים שעושים צעד נוסף.

 • כך למשל בנק דיסקונט, שנענה לבקשת לקוח והסיר באחרונה תמונת אשה מהאפליקציה הסלולרית שלו.
 • תמונות נשים הוסרו גם מכרזות של כרטיס אדי. למה? כי החרדים ביקשו ובאדי מפחדים שישרפו איזה אוטובוס או משהו. על המושג התקרנפות לא שמעו שם כנראה.

***

14. שטיפת מוח למען הצניעות ‎

יוטיוב הפכה יעד לפרץ סרטונים למשטורן של נשים ולדיכוי נשי כולל. לאחרונה הועלו מאות רבות של סרטונים העוסקים בנושא העומד בראש מעייני הדרשים: צניעות. להלן דוגמית חריפה בחומרתה לפיה חוסר צניעות הוא קטלני מתוך מאות רבות של דרשות בנושא הצניעות. מדובר בחומרים קשים לאוזן. מומלץ לא להאזין יותר מחמש שניות.

 ***

15 לשיר, אל לא בבסיס

נועה תשבי דיווחה כי בחג חנוכה נערך ערב שירה בציבור בטירונות בבה"ד 11. בשעה שבנים שרצו לשיר עלו לבמה, לבנות לא ניתנה אפשרות דומה. להלחם כן, לשיר לא.

***

16 זוכות פרס בריאות? יופי אך לא על הבמה

פרופסור חני מעיין, וגברת נעמה הולצר, שזכו בפרס עבודות מחקר מצטיינות בבית החולים "שערי צדק" ב-25 בספטמבר התבקשו להזמין נציג מטעמן לעלות ולקבל את הפרס עבורן, בניגוד לזוכים גברים. כמו כן התבקשו להתיישב ביציע עם יתר הנשים שבאולם. פרס, פרס, אבל יש גבול לקרבה מתברר.

***

17. צניעות לגיל הרך

השיח האלים כנגד נשים וילדות בבית שמש הגיעה לכדי גידופים קשים ויריקות. זכור במיוחד המקרה של נועה מכיתה ג' שחרדי ירק עליה, "כי לא התלבשה צנוע". אמרה כבר מי שאמרה, שיח צניעות בלתי צנוע בעליל.

 ***

18. אופקים חסרי אופק

בבית הקברות באופקים אסר רב על רוזי דוידיאן להספיד את אביה בגלל שהיא אישה. אחיה של האישה ניסה להתערב ואמר לרב שזו הייתה בקשה של האב המנוח, אך הרב השיב – שנשים אינן מספידות.

 ***

19. ערב הסעודית ובני ברק תאומות?

לאחר שסקרתי בפסטיבל הסרטים הבינלאומי את המחאה של נשים בערב הסעודית כנגד איסור נהיגה הנכפה עליהן בחוק, הגיע פסק הלכה חדש של הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה המוצא כי אשה לא צריכה לנהוג בבני ברק.  אישה שנוהגת על פי הפסק אינה דבר צנוע, במיוחד בערים חרדיות. אבל גם אישה באוטובוס זה לא, אז מה הדבר הבא, פסק ציווי לשבת בבית?

 ***

20. אתה מדבר אלי??

במקום העשרים הסקסיזם המתמשך שכמו השכלנו לקבל אותו, מתרחש כל פעם שאנו נתקלות בלשון גברית המדירה אותנו מהשיח: לחץ כאן, המתן בבקשה, פנה ימינה. כאילו שאי אפשר להחליט על פניה בלשון רבים מכלילה יותר.

השארת תגובה