קריאה לביטול הדחתה של קרן נויבך

הדחתה של קרן נויבך מ"מבט שני" העלתה לדיון הציבורי שתי סוגיות משמעותיות בכל הקשור לטלוויזיה בישראל – חופש העיתונות וסקסיזם. העובדה כי מדובר בעיתונאית זוכת פרס אומ"ץ לחשיפת שחיתות שלטונית, מעלה תהיות בנוגע לאופי הפוליטי של הפיטורים.  הביטוי המקומם "לא עוברת מסך" ממחיש את הסקסיזם והסטנדרט הכפול בכל הקשור לייצוג נשים דעתניות על המרקע. בעצומה שחיברתי כנגד פיטוריה של נויבך, מצאתי חשיבות להדגיש את האספקט הסקסיסטי הגלוי והברור שאפיין את הפיטורים – איתו לא ניתן להתווכח.

ברבי שדרית טלוויזיה

פרטי העצומה

אנו מבקשים ומבקשות מהערוץ הראשון ומהגורמים הממומנים עליו לבטל לאלתר את הדחתה של העיתונאית קרן נויבך מהגשת התוכנית "מבט שני".

אנו רואים ורואות בחומרה את הביטוי "לא עוברת מסך". ביטוי זה מעיד על סקסיזם וסטנדרט כפול – שמקומם לא ימצא בערוץ טלוויזיה ממלכתי, הממומן מכספי ציבור. לפיכך דרישתנו מהערוץ הראשון להתנצל על דברים פוגעניים אלו.

פיטורי נשות טלוויזיה ותיקות, העוסקות בענייני השעה מתוך התייחסות לחזות חיצונית, מבליטה את אפליית נשים במדיה הטלוויזיונית בישראל. זאת בהתייחסות לעובדה ששדרים גברים אינם נדרשים לאותם סטנדרטים של גיל, סימטריה ורזון.

חזון רשות השידור עוסק ברצון "לייצר שידור פלורליסטי, המייצג באופן מאוזן והוגן מגוון רחב של דעות, גישות והשקפות עולם בחברה הישראלית במרכז  ובפריפריה"; זאת מתוך שמירה על ערכים של "ציבוריות, ייחודיות וגיוון, היבדלות, חופש יצירה ועצמאות". מה חבל שערך חשוב ביותר ועקרוני לדמוקרטיה: ייצוג שוויוני של נשים וגברים – אינו מהווה חלק מחזון זה – לא בכתב ולא במעשה.

פיטוריה של נויבך, והאופן המחפיר והמקומם בו נעשו, ממחישים תמונה העולה מספרות מחקר אודות הטלוויזיה הישראלית, ועוסקת באופן בו התקשורת מעצימה את מיתוס היופי, תוך הדרה איכותית וכמותית של נשים דעתניות מהמרקע.

מצב זה אינו קביל ויש לשנותו בשם עקרונות השיוויון והצדק.

דרישתנו מכל הגורמים הממונים על הנושא לפעול לתיקון המצב, בביטול פיטוריה של נויבך – מי שתרומתה הניכרת ל"מבט שני" ו"סדר יום" אפשרה להעלות לסדר היום הציבורי נושאים חשובים בתחום הכלכלה החברה והפוליטיקה.

תגובות וחתימה

ברבע שעה שהעצומה עלתה, חתמו עליה למעלה מחמישים אנשים. בין ההערות של החותמות והחותמים, ניתן למצוא את התגובות הבאות:

  • ערוץ ממשלתי לא יכול להרשות לעצמו קריטריון מנוון של "לא עוברת מסך"
  • "קרן נויבך, קרן האור היחידה בערוץ הציבורי"
  • "הבחורה בהחלט עוברת מסך-היא מצליחה לצאת ממנו ולהגיע למאזין/לצופה".
  • "עיתונאית מעולה. ההחלטה לפטר אותה היא בעליל החלטה פוליטית מקוממת וצבועה."
  • "שערוריה בגלל שהיא אישה"
  • "העם דורש שידור ציבורי! "

 

חתמו גם אתם כדי להחזיר את נויבך לשידור ולאותת לאנשי ההגמוניה שמשהו לא בסדר בצורה בה הם פועלים:

החתימה בצידו הימיני של המסך, כפי שניתן לראות בתמונה לעיל. במידה ונתקלתם בבעיה כתבו לי. נכון לעכשיו, פחות מעשרים וארבע שעות לאחר העלאת העצומה חתמו עליה למעלה מאלף איש ואישה.

בתוך כך מקבלת את הצעתו של ד"ר איתי אשר, ומצרפת מיילים לפניות מחאה אישיות כנגד ההדחה:

המנכ"ל יוני בן מנחם – arabexpert@gmail.com

מנהל הרדיו – radiodirector@iba.org.il

יו"ר הועד – yor@iba.org.il

מנהל הטלוויזיה – tvmanager@iba.org.il‬ ‫

ביבי נתניהו – PMO.HEB@it.pmo.gov.il

כמו כן ניתן לפנות ליו"ר הרשות בדף הפייסבוק או למנכ"ל, יוני בן מנחם, ולממש את חופש הביטוי.

לקריאה נוספת:


תגובות נוספות

משה (בוגי) יעלון, השר לנושאים אסטרטגיים, "נדהמתי לקרוא את הנימוק המרכזי להדחתה של העיתונאית קרן נויבך מהגשת התוכנית 'מבט שני', לפיו 'היא אינה עוברת מסך'. איני בקיא בנסיבות המקרה, אך הנימוק המצוטט הוא שוביניסטי ואינו הולם את ערכי החברה הישראלית בכלל והמערכת הציבורית בפרט. לא שמעתי שמישהו בעבר העז להעלות נימוק שכזה כלפי גבר". עוד נכתב כי "בעידן בו אנו חותרים לחיות בחברה שוויונית ללא אפליה על בסיס כלשהו, אין מקום לנימוק מסוג זה, המעלה חשד לאפליה ולפגיעה על רקע מגדרי, ושעלול להחזיר שנים אחורה את המאבק החשוב למען שוויון זכויות מלא לנשים. זהו נימוק פסול ואין לו מקום בקרבנו". מתברר שלא רק שיש לו פייסבוק אלא שהוא לא מתקרנף בעיניים חברתיים.

פרופסור אסתר הרצוג בן טל: "מצטרפת לכל דברי ההערכה שנכתבו כבר על קרן. הסיבה להרחקתה לא קשורה לכך ש"היא לא עוברת מסך", זהו מסך של שקר לטשטוש האמת: קרן נויבך אומרת דברים ש"אסור להגיד". אולי כשהיא תחשוף את מה שקורה "מאחורי הקלעים" נדע את כל האמת על איך ולמה מדירים נשים חכמות, אמיצות ובעלות דעה עצמאית. בימים קודרים אלו של הדרת נשים מהספירה הציבורית על ידי החרדים, כאשר הפוליטיקאים החילוניים נותנים לכך יד, הטלויזיה הישראלית היא עוד מרחב ציבורי שממנו נשים איכותיות מורחקות."

ד"ר אורלי בנימין: "קרן נויבך היא עתונאים מהסוג שכלכך חסר אצלינו: כזו שמעמיקה חקר בכל נושא שהיא דנה בו ולא נותנת לשום רטוריקה לבלבל אותה – לא פלא שהיא 'לא עוברת מסך'"

ד"ר מאיר עמור: "הבעיה" עם קרן נויבך אינה "שאין היא עוברת מסך" אלא שהיא שדרנית רלוונטית למציאות הישראלית. טלויזיה החוששת מעימות רלוונטי עם המציאות חייבת להכתיר את אחת הכתבות הטובות ביותר בישראל כמי שאינה עוברת מסך. מסך העירפול והטישטוש מוסר על ידי הגישה הרלוונטית של קרן נויבך. על כן, ורק בשל כך, החליטו להוריד אותה מהמסך. בארץ האגדות המזוייפות צריך להמשיך את הפצת הסמים."

 

3 thoughts on “קריאה לביטול הדחתה של קרן נויבך

  1. פינגבאק: הדחת קרן נויבך ושימוע למירית הושמנד– המשך תכתובת עם אלישע שפיגלמן
  2. מה הפלא שדוקא את קרן נויבך הם מפטרים? היא לא נכנעת למוסכמות המטייחות של חבריה ה"עיתונאים". היא לא נרתעת מלהזכיר את הפערים העצומים בחברה הישראלית, היא לא מאלה שטוענים בצדקנות פתטית: "אין דבר כזה מזרחים / אשכנזים…" כנהוג בתקשורת השיקרית למען המשך דיכוי המעמדות הנמוכים והמזרחים בישראל.
    אם "עובר מסך" זה להיות פוליטרוק גס רוח מהזן של ה'ירונדקל'ים או של ה'גביגזית'ים, במסווה של עיתונאים – טוב לעתונאית המקצועית והישרה נויבך להיות מחוץ להגדרה הנבובה הזאת.

השארת תגובה