רד, רד מעל מסך הטלוויזיה שלי

הדומיננטיות של הגבר האשכנזי על מסך הטלוויזיה הישראלית הפכה לדבר כה שכיח, עד כי הורגלנו לראות את ההכחדה הנשית כדבר מובן מאליו. הפאנל הכול-גברי הפך לעניין של מה בכך, עד שאף אחד כמעט לא עוצר ואומר – רגע, משהו כאן לא בסדר. ברוני התקשורת מגישים לנו שוב ושוב את התמונה המונוכרומית וההומוגנית של אחידות גברית לבנה: בתוכניות כמו אולפן שישי, נגלה פעם אחר פעם, שוב ושוב את יאיר לפיד, וחברי הפאנל: רוני דניאל, אמנון אברמוביץ ואהוד יערי יושבים ודנים בענייני השעה. כאילו שמור הדיון בעניינים אלו לגברים בלבד. בתוכניות נוספות כמו, "לונדון וקירשנבאום" תככב שוב ושוב הפאן גבריות בדיונים בנושאי חדשות, חברה ואקטואליה.

איזו סיבה גורמת לעורכי תוכניות להדיר מחצית מהאוכלוסייה, ואיך זה שלאחר כל כך הרבה מחקרים, שהמוכר שבהם הוא "הנעדרים והנוכחים בזמן צפיית שיא", עדיין, שנה אחר שנה, תוכנית אחר תוכנית "מסך הטלוויזיה נצבע כולו גברים-גברים" (ענת סרגוסטי, סלונה). התשובה לשאלה זאת אינה משנה. הגיע הזמן להסכים בשתיקה להדרה הסימבולית של מחצית מהאוכלוסייה. הגיע העת להתעורר, לקחת את השלט לידיים ולכבות את המסך.

בתקופה זאת של התעוררות, זה הזמן לפעול כדי ליצור תודעה חדשה, של נשים שמדברות פוליטיקה, של נשים שדנות בענייני היום, של נשים וגברים מכלל קבוצות החברה המביעים את דעתם בעיניי השעה.

אנחנו, נשים וגברים תובעים את המקום הייצוגי המגיע לנו בשיח הציבורי ששייך לכולנו. לא ננוח ולא נשקוט עד שנשנה את פני הטלוויזיה הישראלית כדי שתשקף גם אותנו. אנו פועלים מתוך ידיעה שמרחב ציבורי שניתן לפתח בו שיח ציבורי של ממש, נדרש למגוון דעות, למגוון עמדות ולייצוג שווה לשני המינים. במהלך השנה נפתח בשרשרת פעולות לשינוי המצב. הצטרפו אלינו. כבו את המסך. הביעו דעה.


לא נסכים להכחדה הסימבולים של נשים וקבוצות אוכלוסיה נוספות

ביום חמישי, 10.11.11 נכבה את הטלוויזיה במחאה

עד לשובן של הנשים למרקע, עד לייצוג הולם של כלל קבוצות החברה במרחב הציבורי התקשורתי

נשים שידברו על ביטחון!

נשים שידברו על כלכלה!

נשים שידברו על מדיניות החוץ!

שיחוו דעה, יסבירו, יפרשנו ויחשפו אותנו גם למציאות נשית

 

שיח שאין בו ייצוג לנשים, לערבים, לחרדים, למזרחים, לאתיופים

אינו שיח אמיתי אלא השתלטות על התודעה

ביום חמישי הקרוב נעשה את הצעד הראשון בקמפיין חדש

המבקש לשים קץ להגמוניה הגברית אשכנזית על המסך
מכבות ומכבים את הטלוויזיה – מחזירות ומחזירים נשים וקבוצות מודרות למרקע

מחזירים את הטלוויזיה לעם

ראו גם

אלימות גברית – השולחן השוויוני המדומה של ערוץ2

דף פייסבוק

 

השארת תגובה