השמאל כילד מדומיין

קרני אלדד במדור הדעות של עיתון הארץ משרטטת מראה מתעתעת ומסוכנת למדי של החלוקה בין שמאל לימין בחברה בישראל. תחת הכותרת "מבוגר אחראי" מבנה אלדד חלוקת תפקידים בין הימין, אותו היא מתארת כמבוגר אחראי שיודע להגיד "לא", לבין השמאל, אותו היא רואה כילד הרוצה "הכל כאן ועכשיו".

אני בסדר, ואת/ה?

כנראה שאלדד טרם קראה את הספר "אני בסדר, אתה בסדר" של תומס הריס. תמונת העולם שהיא מציגה, כשעיתון הארץ משמש לה במה, היא של "אני (כל מי שבימין) בסדר, אתם (כל מי שבשמאל) לא בסדר".

ספרו של הריס, המבוסס על תורת המשחקים, מייצר ארבעה סוגי עסקאות בין אנשים. המקום הרצוי בין שני מבוגרים, הוא של "אני בסדר, את/ה בסדר" מקום זה הוא מקום שיש בו כבוד הדדי המאפשר חילופי דעות והתפתחות. לעומת זאת גישה של אני בסדר, אתה לא בסדר היא גישה של הורה, מורה, שוטר או כל דמות סמכותית אחרת כלפי מי שנתפס כמייצג עמדה נחותה. גישה זאת, המקטינה את האחר, סופה להביא לעימותים ולקצר תקשורתי. באופן דומה גם "גישה אני לא בסדר את/ה בסדר", שיש בה אימוץ של מקום ילדי כלפי מי שנתפס כדמות אוטוריטית, אינה מאפשרת תקשורת טובה, והיא תסתיים בדרך כלל בעימותים ומריבות. באופן דומה שיח שיוצא ממקום של הפנמת אשמה – אני לא בסדר את/ה לא בסדר, הוא שיח שאינו יכול להתקדם לאיזה שהוא מקום.

אין בתפיסת האני בסדר את/ה לא בסדר שמבנה אלדד דבר של מה בכך: תפיסה שרואה בשמאל ילד שצריך להעמידו במקומו, מפחיתה מהמקום הדמוקרטי של גיבוש דעה, היא מפוגגת את קיומו של הסוביקט ואת המקום בו משנה שמאלנית, זו או אחרת, שהרי לא כל תפיסת שמאל דומה לרעותה, היא תוצר של דעה מושכלת המתקיימת במרחב דמוקרטי.

העובדה שקרני אלדד היא מוזיקאית מוכשרת ועושה רושם של אדם נחמד, אינה מפחיתה מחומרת דבריה, שניתן לראות בהם אלמנטים של הסתה מסוכנת. שכן אם מחזיקי דעה שמאלנית הם בגדר ילדים בני שנתיים, והימין הוא המבוגר האחראי – כפי שמתארת הכתבה , הרי שלימין יש זכות מוסרית למשטר את הילד, לשים לו גבולות ולקבוע בשביל ציבור שלם מה טוב עבורו ומה לא. מפחיד.

5 thoughts on “השמאל כילד מדומיין

 1. קרני אלדד היא זאת המאיימת עליך? האוייבים המסוכנים מכולם הם מאמריהם, ידיעותיהם וכתבותיהם של עמוס הראל ושל אבי יששכרוף, בחסות ארכי עיתונאי החצר – בעבר עורך עמ' המאמרים וכיום העורך הראשי – אלוף בן. אלה המסיתים והמדיחים בהיותם הנגנים הראשיים בתזמורת הקלאסית של רוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית.

 2. נזכיר מי היה סבא של קרני אלדד

  לא ישראל אלדד אלא יהושע בן ציון ,בשנת 1974 הורשע בגניבת 40 מיליון דולר כאשר ניהל את בנק א"י בריטניה. נידון ל 12 שנות מאסר ריצה רק שנתיים לאחר שקיבל חנינה שעליה חתם בגין כשר משפטים.

  למרות שטענו שהיה חולה ושכיה מרע נפטר בשיבה טובה

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%94%D7%95%D7%A9%D7%A2_%D7%91%D7%9F_%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F

 3. הפוסט העגום הזה והתגובות עליו מוכיחים את מה שטוענים עליכם מאז ומתמיד- אתם כל כך בטוחים בצדקתכם, ופשוט לא מסוגלים לקבל שום ביקורת. כאשר ביקורת לגיטימית לחלוטין- נכונה או לא הופכת להסתה- זה מלמד רק עליכם. וסבא של קרני אלדד ממש לא קשור לעניין. חשבתי לכתוב תגובה זאת בשפה אירונית אבל די ברור לי שלא תבינו כלום.
  אתם כמו ילדים (הנה הסתתי שוב)

 4. אהרון,
  התפיסה הקולקטיבית של "אנחנו" (טובים בוגרים וצודקים) מול "אתם" (ילדים בני שנתיים) לא עניינית ומסוכנת.
  תפיסה זאת אינה מאפשרת דיון בוגר מאחר והיא פוסלת לא את הטענה אלא את הטוען, באמצעות ילדותיות מדומה. מדובר בדה-לדיטימציה צדקנית שאינה מותירה מקום להשיב לכל טיעון, לא כל שכן לנהל דיון בר משמעות.
  היה סמוך ובטוח שבשמאל יש נשים וגברים ברי דעת, בוגרים ובעלי תפיסת עולם שניתן ללמוד ממנה.
  בעניין אחר, אני לגמרי מסכימה איתך שמה שסבא של קרני אלדד עשה או לא עשה לא קשור לעניין כלל וכלל.

השארת תגובה