יהודי ארצות הברית על ספת עיתון הארץ

אורח הכבוד בכנס המרשים והחשוב שערכה הקרן החדשה – הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון? המאבק על מהותה למדינת ישראל – היה העיתונאי פיטר ביינארט שניתח את המגמות העיקריות בקרב צעירים ביהדות אמריקה. ביינארט דיבר על התרחקות של צעירים ליברליים מישראל מחד והתרחבות מואצת של הקהילה האורתודוכסית מאידך. הניתוח המעניין שהציג עולה בקנה אחד עם תחושות ברורות של ההתרחקות ממדיניות ישראל שמורגשות במפגשים עם הקהילה היהודית בארץ ובחו"ל, בשל המצב בשטחים. גם הטענה כי התקשורת הישראלית משתפת פעולה עם הממסד ומהווה שופר שלו אינה מפתיעה – רבות דובר ונכתב בנושא זה. אלא שסימון עיתון הארץ כאופק של תקווה עבור צעירים יהודים ליברלים מעיד על נקודת העיוורון האפשרית של קבוצה זאת בכל הקשור למתרחש בישראל.

עיתון הארץ מייצג ופונה לקהל משכיל ולשכבות מבוססות בחברה בישראל ואולי זאת נקודת ההשקה הראשונה שלו עם השמאל היהודי האמריקאי, המורכב במידה רבה מבעלי הון הנהנים ממדיניות ניאו-ליברלית. ממצב של חוסר דאגות כלכליות ניתן לתמוך במדיניות חרם BDSM שנוקטות קבוצות מסוימות (בעלות היקף מצומצם, לפחות בשלב זה, כפי שציין ביינארט בשיחה עם בלוגיסטיים פוליטיים). מהמקום שאינו מכיר בפערי השכר בתוך החברה הישראלית ניתן לקרוא לחרם שפוגע בסופו של דבר בחתך מאוד מובחן של החברה הישראלית – המורכב בעיקר מנשים, מזרחים ופלסטינאים (ערבים ישראליים). נקודת העיוורון של הליברלים האמריקאים מתעלמת – כפי שגם עושה הארץ – העיתון שיש בו דומיננטיות מובהקת של כותבים גברים אשכנזים, וקשה למצוא בו קולות של נשים ושל מזרחיות ומזרחים – מהגזענות הסמויה בחברה הישראלית. ממרחק גיאוגרפי וללא בעיות כספיות קל יותר לראות את היחס המובחן כלפי האוכלוסייה הפלסטינאית בישראל ומחוץ לה. קשה הרבה יותר להבין, להכיר ולצאת כנגד הגזענות המוכחשת שפושה בחברה המחולנת בישראל.

ההכרזה כי עיתון הארץ הוא הדגם של הצעירים הליברלים האמריקאים מסמנת סוג של שמרנות שאינה מודעת לעצמה. הארץ תחת מסווה של חשיבה פתוחה ופרוגרסיבית משמר את המבנים החברתיים המסורתיים בחברה בישראל לרבות המקום הברור המוקצה לנשים.

כדי לשנות את היחס לפלסטינאים ולעשות שלום צריך לשנות את כל מבנה המערכת. עיתון הארץ רק מחזק את המבנה הזה.

אם צעירים ליברלים אמריקאים מחויבים לשלום באזור יש להם עוד דרך לעשות להבנת החברה הישראלית ומציאת מנגנוני תקשורת אלטרנטיביים שמצליחים לעקוף את מבני הכוח הקיימים תוך הצעה של נקודת מבט חדשה על החברה בישראל.

 

השארת תגובה