אלימות גברית – השולחן השוויוני המדומה של ערוץ 2

כאשר מדברים על אלימות האסוציאציה הראשונית היא שימוש בכוח פיזי, אולם לאלימות צדדים רבים: בין השאר, ניתן לדבר על אלימות בהקשרים של אלימות מילולית, אלימות פסיכולוגית, ואלימות כלכלית.

 

האלימות שמפעיל הערוץ השני על הצופות והצופים שלו, פעם אחר פעם, היא אלימות של העדר, המתבטאת בהעדר קול נשי. תופעה אליה ניתן להתייחס גם כהדרה, או כהכחדה סימבולית. מזה זמן שהתכוונתי לכתוב על עניין זה, התוכנית "דיבור ישיר" ששודרה היום היוותה את הקטליזאטור.

 

באולפן יושבים ארבע גברים. הם עוסקים בעניין ציבורי המשותף לנשים וגברים. למעשה במחאה חברתית – תמה הקשורה לדמוקרטיה, לזכות להשמיע קול למחות, לקחת חלק במבנה החברתי באמצעות אירועי מחאה.

ארבעת הגברים: המנחה: גואל פינטו, וחברי הפאנל,  אלירז שדה, רן שריג ושי גולדין ישובים סביב שולחן עגול – המסמל שיתוף המתאפשר במערך שאינו היררכי –  אף אחד לא יושב בראש השולחן, כולם שווים סביבו. הישיבה סביב השולחן נועדה לאפשר דיון, בין דמויות המייצגות תפיסות שונות של המציאות. השולחן העגול והיושבים סביבו מסמנים את מקומו של הערוץ השני כמרחב ציבורי המאפשר באמצעות דיון ושיח לגבש דעה לגבי המתרחש בזירה החברתית. גם שקופית הרקע: מגפון מייצרת תחושה של האולפן כלוקח חלק במחאה, בהיותו במה למגוון דעות.

 הפאן גבריות שבהרכב יושבי האולפן נתפסת כמובן מאליו. אף אחד לא מסמן שהוא חש שמשהו חסר, או לא בסדר בייצוג היושבים. יש משהו סוריאליסטי כמעט בחוסר המודעות המשווע של היושבים, ולא רק בגלל שמישהו כמו שי גולדן מרשה לעצמו לדבר על מאהל המחאה מבלי שבאמת ביקר בו, לפחות על פי האופן בו טען בלהט שהמאהל אינו כולל חרדים.

תחושת הסוריאליזם נובעת מכך שאנשי הפאנל, הבמאי, מנהל האולפן וכל מי שאחראים על התוכנית הזאת מדברים על מחאה חברתית ומדגימים אותה בו זמנית, מתוך מה שנראה כחוסר מודעות למקום שהם עצמם פועלים באופן דכאני ואלים כלפי מחצית מהאוכלוסייה.

אני מניחה שיש שיתהו אם הדרה כגון זו אינה עניין של מה בכך. בזמנו הוספתי את הערך "הדרה" לאנציקלופדיה החופשית, ויקיפידה: אני חוזרת ומעיינת בכתוב: הדרה – "מבנה חברתי או תכנוני – פיזי אי-שוויוני המוציא מהכלל חברים בקבוצות מסוימות שבתוכו, ומתוך כך אחראי באופן ישיר ועקיף למיקומם בשולי המערך החברתי, לתחושת הקיפוח שלהם ביחסן אליו, ולחוסר יכולתם להשתלב ולקחת בו חלק….. הדרה יכולה להתרחש בשדה הפוליטי, הכלכלי, החברתי והתרבותי, או הפיזי.
כאשר האחראים לכך הם גורמים בני השפעה וכוח הקובעים את המדיניות ומוציאים אותה לפועל. הסיבות להדרה יכולות להיות רצונם של גורמים אלו לשמור על ההגמוניה, תפיסה היררכית של המציאות, והבניה של זהות ועוצמה המתבססת על דיכויו של מי שנתפס כאחר."

 ואם יש החושבים ש"דיבור ישיר" היא תוכנית יוצאת דופן בעניין זה, הפאנל  ב"אולפן שישי", המהווה אחת  מתוכניות הדגל של חברת החדשות של הערוץ השני,  המורכב כולו מגברים , יאיר לפיד כמנחה (ועורך) כשלצדו באולפן הפרשנים אמנון אברמוביץ', אהוד יערי ורוני דניאל, מעיד שלא כך הוא הדבר.

במדינה מתוקנת צריך להיות חוק שלא מאפשר דבר כזה. או לחילופין צריכה להיות דרך שבה הערוץ השני יפצה את הצופות בו על האופן האלים בו הוא מסלק אותן מהדיון הציבורי כדבר של מה בכך.

3 thoughts on “אלימות גברית – השולחן השוויוני המדומה של ערוץ 2

 1. שלום רב שלומית.
  אני מעוניין ליצור קשר איתך במייל לגבי הבלוג החדש שלי – the-big-sister.com
  בלוג שעוסק בשוויון מגדרי בעיקר בהיבטים של פוליטיקה,תקשורת וחינוך..
  כמעט במקרה התחלתי באיזשהו גימיק התחלתי לספור את כותבי מאמרי הדעה וזה יתגלגל משם לנתונים שאפילו אותי הפתיעו בקיצוניותם לגבי מדורים אלה במערכות השונות..
  אשמח לספר עוד על היוזמה.

  עידן.

 2. הי עידן,
  ביקרתי בבלוג המאוד מעניין שלך ואשמח להיות בקשר. כתוב לי איך… או שלח לי מייל /פייסבוק…
  שלומית

השארת תגובה