האח הגדול מכה שנית

העניין באלימות הוא שהיא פעמים רבות מגיעה באופן מפתיע – גם במקומות בהן היה ניתן לצפות אותה. מהלומה שכזאת חטפו צופי וצופות "האח הגדול", הישובים בבטחה בבתיהם, לשמע המלצתו של דייר בשם עמיר, לדייר בשם יגאל, לאחר שהלה גילה עניין בדיירת הספרדית, לידיה, לחבוט את ראשה של האורחת בקיר כאשר הוא חופף לה את הראש, ואז "לצאת לדרך". מרוצה מעצמו המשיך עמיר וסיפר על חבר טוב שלו, ("אתה יודע למי אני מתכוון" הוסיף, ונראה כי כיוון לעצמו), שמחכה עד סוף הערב כדי לאתר את הבחורה הכי שיכורה בבר. כך הוא חוסך מעצמו לשבת איתה במהלך הערב.

מהלך המבטא טרגדיה אינו תמיד דרמטי, אלא שכמעט תמיד הוא קשור ביוהרה ועיוורון. הוא יכול להיחשף בשיחת אגב סתמית בגינה, או בין נשים צעירות המדברות במטבח. כמו למשל שיחת ההמשך בין סיון, חברתו של עמיר, וליאם – שמכנה עצמה, בטעות, פמיניסטית – בה הן טענו שנשים שמשתכרות הרי בכלל רוצות את זה, וחצי מהגברים בתל אביב מתנהגים בדומה למה שתיאר עמיר. ההפנמה של נקודת המבט הגברית, הובילה את השתיים לניכור עצמי מגופן ומעצמן כנשים; הרי אין עלוב מגבר הבא על אישה שיכורה. גבר שדרכו אל נשים היא בשעת חוסר ההכרה שלהן, בשעה שהן בחזקת נעדרות. אלא שיש רבים כאלו. שפועלים מתוך יוהרה ועיוורון לחומרת מעשיהם.

האישה היחידה בבית שאיננה על תקן של בייב – פרידה הכט – הייתה גם היחידה שמצאה את דבריו של עמיר ליגאל בעייתיים וכאבה בעצב רב את מה ששמעה. היא הייתה זאת שהצביעה על עליבות "חברו" של עמיר. היא ראתה את האלימות המגולמת בדברי עמיר ויצאה נגדה תוך הצבעה על הקשר בין התנהלות זאת לנשים שנאנסות במועדונים.

הליהוק הבעייתי של התוכנית – נשים יפות שהפנימו תפיסה של עצמן כאובייקטים, וגברים שצדק חברתי אינו עומד בראש מעייניהם – הותיר את פרידה לבד בכעס שלה על דברי עמיר; קול חריג כנגד תופעה, של אלימות גברית, המתבסמת בעליבותה ושיש לה קהל מעריצים בבית, (כולל נשים מוחלשות שרוצות להשתייך לחברה', שמאבדות נתח מעולמן הערכי בשל אימוץ המבט הגברי על המציאות), ומחוצה לו, כפי שהדבר התבטא בצעקות "עמיר המלך".
כעת צריך להמתין לראות עם האח הגדול יהיה מוכן לתקן את הנזק (והכוונה אינה לדבריו של ארז טל שאולי פרידה יצאה כנגד דברי עמיר מסיבות פוליטיות), ואם ימצא הגוף שיחייב אותו לעשות זאת.

ראו גם:

השארת תגובה