הציניות מרקיעה שחקים: רולניק על המכתבים הסודיים בדה מארקר

אחד הדברים הבסיסיים שניתן לצפות מעיתון עסקים הוא שיהיה רציני ואמין. שכאשר הוא מפרסם טקסט דמיוני שיצוין שזהו טקטס דמיוני, שכאשר הוא שואב רעיון לתמלל מהלכים שקורים מתחת לפני השטח מבלוג כלשהו (נניח זה של קארה סווישר) יופיע לכך רפרנס. כל דבר אחר הינו לא הוגן כלפי קוראיו.

בתאריך 8/2/2008 בדה מארקר במדור 'השבוע של גיא רולניק' תחת הכותרת "המכתבים הסודיים של יאהו, גוגל ומיקרוסופט" הופיעה חליפת המכתבים הבאה:

אל: סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט
מאת: ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט
סטיב, די, מספיק, נתנו לג'רי יאנג מספיק זמן לחשוב. הוא לא רציני הבחור. למה אתה מצפה מבנאדם שבמקום לקרוא לעצמו מנכ"ל כותב על כרטיס הביקור שלו צ'יף יאהו? הוא ימרח אותך עוד שנה. רד עליהם עם הצעת רכש עוינת, תרביץ מחיר שיאלץ את הדירקטוריון להיענות להצעה. הזמן קצר ונתח השוק של הגוגלים המרושעים רק גדל והולך. עוד מעט יהיה מאוחר מדי.
ביל
 אל: כריס לידל, מנהל הכספים של מיקרוסופט
מאת: סטיב באלמר
כריס, ביל נתן אור ירוק. הג'ננה עלתה לו לראש. הוא עוד פעם ראה את הציטוטים שלהם ממסיבת העיתונאים בדאבוס על איך שהם משנים את העולם וכמה שהעיתונאים אוהבים אותם – והוא כבר לא יכול לשאת את זה. עד יום שני אני רוצה שתארגן את הבנקאים להכין לנו תוכנית מסודרת. אנחנו הולכים על הצעת רכש עוינת. תן מחיר גבוה – אני רוצה את יאהו אצלנו. אתה יודע שעם הליצנים שלנו ב-MSN לא נגיע לשום מקום. שפכנו שם מיליארדים של דולרים, העסק הזה ממשיך להפסיד מאות מיליוני דולרים אחרי עשר שנים של פעילות, נתח השוק שלנו בענף החיפוש משפיל – גם אני לא יכול לשאת את זה יותר.
סטיב  

אל: סטיב
מאת: כריס לידל
הצעת רכש עוינת? בעולם ההיי-טק? לחברת אינטרנט? אתה צוחק. אתה יודע סטיב, הצעות רכש עוינות זה יותר קטע של החוף המזרחי – אנחנו כאן בחוף המערבי, בעמק הסיליקון, גדלנו על יצירתיות וחדשנות, על כך שהעובדים הם הנכס הגדול ביותר, התרבות הארגונית היא הדבר החשוב ביותר ושאי אפשר לעשות שום דבר בכוח. אתה יודע שהרקע שלי הוא חברות כלכלה ישנה כמו אינטרנשיונל פייפר, אני מכיר טוב את משחק ההשתלטויות העוינות, אבל איכשהו כשבאתי למיקרוסופט לא חשבתי שאגיש אי פעם הצעות רכש עוינות.
 ודרך אגב, מחישוב מהיר שעשיתי על גב של מעטפה עולה כי אם ניקח בחשבון את ההחזקה של יאהו במניות יאהו-יפאן ועליבאבא.קום, נדמה לי שנצטרך לרשום צ'ק של כ-45 מיליארד דולר – מה שאומר סטיבי, ידידי הטוב, שאנחנו צריכים לקחת הלוואות.
כריס
 אל: כריס
מאת: סטיב
הלוואות? אתה רציני כריס? אנחנו החברה הכי עשירה בעולם. איך הגענו למצב שבו אנחנו צריכים לקחת הלוואות? תן להם מניות שלנו.
סטיב
 אל: סטיב
מאת: כריס
צר לי סטיב, אבל אני רוצה להזכיר לך שחילקנו חלק גדול מהמזומנים שלנו כדיווידנד, והמניות שלנו הן לא בדיוק הסחורה הכי חמה בשוק. לדעתי, הן עומדות פחות או יותר איפה שהן היו לפני עשר שנים.
כריס
  אל: ג'רי יאנג, צ'יף יאהו
מאת: סטיב באלמר
ג'רי ידידי. לא רציתי להגיע למצב הזה, אבל אני רואה שאין לנו ברירה. לאחר שלא השבת לפניותי החוזרות ונשנות, ושיחותינו בשנה שעברה לא הובילו לשום מקום – ניאלץ להגיש היום עם סגירת המסחר הצעת רכש עוינת לרכישת כל מניות יאהו. אשמח מאוד אם נהפוך את העניין לעסקה ידידותית – אתה יודע כמה שאני מעריך את העבודה המצוינת שאתם עושים.
סטיב
 אל: סרגיי ברין, מייסד גוגל
מאת: אריק שמידט, מנכ"ל גוגל
סרגיי היקר. צר לי להפריע לך בחופשתך, אני מבין שאתה ולארי מבלים על האי הפרטי של ריצ'רד ברנסון. אני רק רוצה לעדכן שמיקרוסופט הגישה הצעת רכש עוינת ליאהו ב-45 מיליארד דולר. כאשר תשובו למשרד אנחנו צריכים לדבר.
אריק
 אל: אריק
מאת: סרגיי
אריק היקר, אתה יודע שאתה אף פעם לא מפריע. אנחנו לא אצל ריצ'רד, אנחנו במסע להצלת הדולפינים באלסקה. עידכנתי את לארי בהתפתחויות – הוא מסר שאין צורך לדאוג: הלך החיגר אצל הפיסח – מנוע חיפוש נורמלי לא ייצא להם; אחרי הרבה רעש, פיטורי עובדים והשמצות הדדיות – או כמו שמקובל להגיד, סינרגיה – יישארו שם שתי חברות עם תרבויות ארגוניות שונות ושני מנועי חיפוש גרועים. כאשר נחזור מחרתיים נרים טלפון לג'רי – אני בטוח שהוא מתלהב לעבוד אצל ביל וסטיב כמו שתרנגולי ההודו מתלהבים לקראת חג ההודיה.
סרגיי
 אל: סטיב באלמר
מאת: ג'רי יאנג
סטיב היקר. התאכזבתי מאוד לקבל את מכתבך ואת הצעת הרכש שבאה בעקבותיו. חשבתי שכיזם של חברת היי-טק אתה מבין את האיוולת שבניסיון להגיש הצעת רכש עוינת לחברת אינטרנט. ברור לך שכל העובדים הטובים, המוערכים והמצוינים כאן יברחו – מהלכים כוחניים לא מתאימים לעולם שלנו. מציע שתשקלו שוב את הצעתכם.
ג'רי
 אל: ג'רי
מאת: סטיב
ג'רי היקר. הצטערתי לשמוע את גישתך. נדמה לי שאתה תקוע אי שם בתחילת שנת 2000. תפנים, אנחנו בשנת 2008, ועסקי האינטרנט כבר בשלים וותיקים. עם כל הכבוד לטאלנטים הגדולים שלך – ויש כבוד – נראה לי שחיסכון בעלויות, נתחי שוק גדולים וקופות מזומנים מדברים לא פחות חזק בעידן הנוכחי. ובכלל, אני ממליץ לך להיכנס בהזדמנות ללינק הבא.
זה באתר הפיננסי המצוין שלכם, Yahoo finance – גרף של המניה שלכם מול נאסד"ק. כאשר הגרף שלך נראה ככה, אתה לא בדיוק במעמד להתווכח – אם אתה לא מבין את זה, הבורד שלך יבין.
בידידות,
סטיב
 אל: סרגיי ברין
מאת: ג'רי יאנג
סרגיי, אנחנו צריכים לדבר: בוא נשכח לרגע את כל המאבקים המכוערים בשוק החיפוש ואת כל הדברים שאמרנו זה על זה. הדבר האחרון שאני רוצה עכשיו זה את ביל וסטיב על הראש שלי – ונדמה לי שגם אתה לא מתלהב מזה. בוא נחשוב על משהו, אני בטוח שתוכלו לעזור לנו להישאר עצמאיים.
ג'רי
  אל: ג'רי
מאת: סרגיי
ג'רי היקר. לארי, לוסי, אן ואני נהיה עד הערב ביום התרמה לכלבים חסרי בית בפאלו אלטו, ומחר מתחיל השבוע הירוק שבו אנחנו צובעים יחד עם כל הגוגלרים החדשים בגוגלפלקס את האופניים והקורקינטים בירוק. דבר עם אריק – הוא מאוד מעורה שם בכל הנתונים.
חייב לרוץ עכשיו,
סרגיי
אל: ביל גייטס
מאת: סטיב באלמר
ביל, זה הולך להיות קשה מאוד. מחלקת יחסי הציבור שלנו העבירה לי תקציר של 82 אלף הכתבות שפורסמו בימים האחרונים על הצעת הרכש שלנו ליאהו – מתוכן היו שש שתמכו במיזוג וחשבו שהוא ייטיב עם הגולשים, הסטארט-אפים ואיכות החיפוש באינטרנט. ההתלקקות של העיתונאים, הבלוגרים והגיקים על הגוגלים והיאהוים האלה דביקה ומגעילה.
סטיב
אל: סטיב
מאת: ביל
סטיב, למה אני צריך לחזור על זה שוב ושוב? אנחנו קונים את יאהו וזה סופי. עדיין לא קלטתם שתוך חמש או עשר שנים, שוק מערכות ההפעלה והתוכנות שלנו ייראה כמו בדיחה גרועה ליד שוק הפרסום והחיפוש באינטרנט.
אתה לא מבין ששני החבר'ה האלה יהרסו אותנו? אל תקנה את כל הסיפורים שלהם על זה שהם באו לעשות כאן רק טוב וכל ה-do no evil crap הזה. הם באו לעשות פה רק טוב בדיוק כמו שאנחנו באנו לעשות רק טוב לכל החברות שבלענו ודרסנו ב

13 thoughts on “הציניות מרקיעה שחקים: רולניק על המכתבים הסודיים בדה מארקר

 1. שפרסום טורים מסוג הזה הוא בעייתי ומבלבל, עניין של יוזבילטי, אם תרצו.
  אבל הנחתי שהעורכים סומכים על האינטיליגנציה של הקוראים שלהם, ושההנחה שלי שלא כולם יבינו היא מתנשאת משהו. במיוחד במקרה של דה-מארקר, מגזין שעוסק בנושא רציני לכל הדעות.

  אבל מסתבר שלא.

 2. אפשר גם לדרוש אינטלגנציה מינימלית מהקוראים. מי שלא מבין שזו בדיחה, הבעיה אצלו, לא אצל דה מארקר.

 3. לפני כמה ימים פורסם בדה-מרקר ששרפובה (הטניסאית הרוסייה) קנתה פנטהאוז יקר בנתניה. אחר כך גלובס פרסמו שמדובר במישהי אחרת אבל בדה-מרקר בחרו להתעלם. אני לא אתפלא אם מדובר בעצם בפרסומת סמוייה לפרוייקט במסווה של ידיעה עיתונאית.

  גם לי נראה לי שבדה מרקר הסטנדרטים קצת מתרופפים.

 4. אבל לדרוש אינטליגנציה מינימלית מקוראים מזרחיים זו כבר הגזמה פראית. תשאל את שלומית – היא מאד חזקה בהבנת הנקרא בדה מארקר.

 5. עוד דוגמא לחוסר הרצינות של העיתון הכלכלי לאנשים חושבים: אתמול פורסם מאמר על שאלת האיחוד בין מועצת הכבלים למועצת הרשות השנייה ובכותרת מצויין כי הרעיון היה של דליה איציק בעת כהונתה כשרת התקשורת. העובדה היא שאת הרעיון העלה שר התקשורת לשעבר רובי ריבלין שמינה ועדה ציבורית שבחנה את הנושא והמליצה על האיחוד. בראש הוועדה עמד גיל סמסונוב ואני נמניתי על חבריה. היה בה גם ייצוג למשרדי האוצר והמשפטים. שלחתי מכתב לדה-מארקר ובו בקשה לתיקון הדבר. כמובן, הטעות לא תוקנה.

 6. שלפי מה שכתוב בפרטים הנוספים, שלומית היא דוקטורנטית בתחום מדעי הרוח. אני זוכר איך היו הדוקטורנטים של פעם ומתחלחל.

 7. "המכתבים הדמיוניים הסודיים שמאחורי הקלעים של ההשתלטות העוינת המתוכננת של מיקרוסופט על יאהו"

  הכותרת בדה מארקר

 8. נכתב במפורש שזו התכתבות דמיונית. זאת אומרת שזו בדיחה. נכון, לא מי יודע מה מוצלחת, אבל עדיין בדיחה.
  פספסת את זה. לא נורא, קורה לכולם. חבל שבמקום לומר אופס התבלבלתי את מפילה את האחריות על אחרים. אחד הדברים הבסיסיים ביותר שניתן לצפות מפעילה וחוקרת חברתית הוא שתהיה אמינה ורצינית.

 9. אל תרגישו שאתם חייבים לי התנצלות, אם כי כמובן שזה יהיה נחמד… 🙂
  העניין שביקשתי להראות זה שבדה מארקר, (http://it.themarker.com/tmit/article/2764), כפי שתוכל גם לראות מצילום העיתון, לא הופיע רפרנס לכך שמדובר בסוג של בדיה.

  בהארץ לעומת זאת (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=952466&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0) המערכת היתה קצת יותר אחראית וציינה שמדובר במכתבים דמיוניים.

השארת תגובה