לאחותי, פוליטיקה פמיניסטית מזרחית

האסופה לאחותי, פוליטיקה פמיניסטית מזרחית אותה ערכתי יצאה בשעה טוב לאור. את רעיון לספר יזמה שולה קשת מנהלת תנועת אחותי למען נשים בישראל שבה אני פעילה. חברות המערכת: שולה קשת, עמית רוטברד, שלומית ליר ושלומית לולה נחמה.

 

חווית העריכה היתה לא פשוטה אבל ייצרה שחרור במעגלים שחברו עבורי בין האישי לפוליטי ולחברתי. הספר אפשר לי לראות טוב יותר את התבניות הגזעניות בבסיס החברה הישראלית, להתעמת איתם ולפרוק אותם מתוך כתיבה. העובדה שהספר הוא נעשה בשיתופן של נשים רבות ומתוך תנועה פמיניסטית חברתית משמעותית אף מאחר שיש המון כוח בידיעה שחויה דכאנית שנתפסה כאישית והולידה תגובה של הדחקה ובריחה הינה למעשה תוצר של הבניה חברתית ציבורית ישראלית שצרבה את תודעתן ונשמתן של רבות. יש המון כוח בעשיה משותפת, ביצירה משותפת במחויבות לומר את האמת ולפתוח בדרך חדשה.

 

האסופה מכילה מגוון מאמרים, מחקרים, נאומים, סיפורים אישיים, פרוזה ושירה, ועוסקת בסוגיות של מעמד, זהות זיכרון ואלטרנטיבה, מתוך פרספקטיבה פמיניסטית מזרחית.

הספר מהציג מנעד קולות של פעילות פמיניסטיות מזרחיות, מובילות חברתיות ויוצרות.הטקסטים שנכתבים מתוך עולמות אישיים מתכתבים עם מעגלי החיים הציבוריים באופן המאפשר קריאה חדשה ונועזת של כלל החברה בישראל.

 

 

 

רשימת הכותבות (בסדר אלפביתי):

דורית אברמוביץ, שירה אוחיון, דולי בן – חביב, סגלית בנאי, נטלי ברוך, הנרייט דהאן – כלב, אירית דלומי,  אסתר הרצוג, איריס זריני, קלריס חרבון, יוספה טביב – כליף, אביגיל יפרח,  דליה כהן קנוהל, שרה לחיאני, שלומית ליר, ורד מדר, פנינה מוצפי – הלר, איריס מזרחי, נינה מזרחי, יעל משעלי, סיגל נגר – רון, איילה סבג, אילנה סוגבקר,  מיה סייפן, ברכה סרי, אסתר עילם, קציעה עלון, זמירה פורן ציון, אלמז פנטה, דורית פנקר, עליזה פרנקל, שולה קשת, זמירה רון, יודית שחר, ויקי שירן, אסתר שקלים

 

 

 

אירוע הההשקה של הספר התקיים ביום ראשון, כא' בטבת תשס"ח, 30.12.2007  בתאטרון ענבל והיה חגיגה אמיתית.

 

 

8 thoughts on “לאחותי, פוליטיקה פמיניסטית מזרחית

 1. תודה על התגובה. אעדכן את רשימת הטקסטים לאחר ההשקה הרשמית.
  בהמשך מתכננת לפרסם את ההקדמה שלי לספר.
  בינתיים אני מוסיפה את רשימת הכותבות.

 2. הכריכה מאוד יפה, תשלחי לי את ההקדמה שלך
  אני אשמח גם לקרוא כמה מאמרים מובחרים ממנו
  אני מקווה שזו רק ההתחלה, ושיצאו עוד הרבה ספרים מפרי עטך, אני מאמין בך

 3. ערב ההשקה לספר היה מרגש ומעניין. נקודת הראות של כל אחת מהנשים שעל הבמה שייצגה את אחיותיה באולם ובבית היתה מרתקת.
  הספר חשוב ומעניין לקרוא אותו.

 4. בתור פמיניסטית לא מזרחית אני לא יכולה לומר לך כמה הוא ריגש אותי. ברור לי שיהיו שם חלקים שאקרא שוב ושוב במשך הזמן. הספר פתח לי כל כך הרבה כיווני מחשבה ולמידה. מעורר השראה. כל הכבוד.

השארת תגובה