נשיאה טובה

דבריו של ח"כ חיים אמסלם מש"ס לעיתונאי יעקב אייכלר בראיון לעיתון החרדי "קו עיתונות דתית," כאשר הגיב לאפשרות שחברת הכנסת דליה איציק תתמודד לתפקיד נשיאת המדינה במילים, "במקרה שלה יש גם שיקול הלכתי. הרמב"ם, בהלכות סנהדרין, אוסר למנות אישה לכל תפקיד של שררה היא לא יכולה להיות ראש הקהל," מהווים איתות נוסף באוסף של אירועים (בהם ניתן למנות את המהלך הרב לאו שחשב שיכול להגיש את מועמדותו לאחר כל מה שקרה עם קצב ורמון), המעידים על חשיבותה של התנועה החברתית "נשיאה לישראל" ששמה לה למטרה לשנות את השיח הציבורי בישראל ולפעול לבחירתה של אישה בעלת סדר יום פמיניסטי חברתי לתפקיד הנשיאות.

התנועה "נשיאה לישראל" פרי יוזמת תנועת אחותי-למען נשים בישראל, מאגדת בתוכה ארגוני נשים וארגונים חברתיים בהם איתך, מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בתל אביב, שדולת הנשים בישראל, פרלמנט נשים, קואליציית נשים לשלום, קול האישה, הקשת הדמוקרטית המזרחית, תנועת ש.י.ן ו- comme il faut, הפועלים לקדם את בחירתה של אישה לתפקיד הנשיאות מתוך תובנה שהדבר יסמן ויסמל את נכונותה של החברה הישראלית לתקן את עצמה ולצעוד במסלול חברתי שוויוני חדש.

דבריו של חבר הכנסת אמסלם מצביעים על חוסר המודעות הסביבתית לכך שמעשי השחיתות, האלימות והפגיעה המינית בנשים, הינם בראש ובראשונה תוצר של חברה המדכאת את האלמנטים הנשיים שבה. חברה הניכרת במאצ'ואיזם עודף מצד אחד, ובשמירה קפדנית על הלכות שאינן פועלות לטובת הציבור בכללותו, מצד שני. הגיע הזמן, שחכמי ש"ס יפגינו מנהיגות חדשה ואמיצה תוך הכרה בכך שלא כל דבר שנאמר, גם אם זה על ידי אחד מגדולי הפוסקים, צריך אוטומטית להתקדש. חבר הכנסת אמסלם המסתמך על הרמב"ם מהווה משל לדבקות בהלכות ישנות הפוגעות בציבור הרחב. הרי הרמב"ם גם טען ש"כל אשה שתמנע מלעשות מלאכה מן המלאכות שהיא חייבת לעשותן, כופין אותה ועושה אפילו בשוט." (הלכה י') והרי כולנו מקווים שהרב לא גורס לפיכך שמותר ורצוי להכות נשים.

ואולי זה המקום להזכיר לו ולאישי ציבור אחרים שמנהיגות נשים היא דבר רצוי ומבורך שאזכורים לו מצויים עוד בימי התנ"ך בדמויות כגון דבורה הנביאה שהושיעה את העם לפי ספר שופטים. המצב שבו הגמוניה גברית במנהיגות הדתית והחילונית לא מכירה תודה לכל הנשים שבאמצעות תושייתן וחכמתן התקיים העם היהודי במהלך הדורות חייב להשתנות, והדבר תקף במיוחד לגבי תנועת ש"ס – מפלגה המורכבת על טהרת המין הגברי בלבד שהיה טוב לו הייתה מצרפת נשים לשורותיה.
עד היום ייצגו את מדינת ישראל בתפקיד הנשיאות רק גברים. הגיע הזמן שהציבור הישראלי ונבחריו יבין שביטויים של תפיסה חד ממדית המדירה נשים ממרכז העשייה הציבורית מסוכנת לחברה הישראלית כולה באשר היא מובילה ליהירות ועיוורון. המפתח לאחדות חברתית, שלום פנימי ושלום עם שכננו טמון באימוצה של פרספקטיבה פמיניסטית בבית הנשיאות, בדרגים הפוליטיים ובקרב הציבור הרחב. פרספקטיבה, הקוראת ליחסים של כבוד ושיתוף בין נשים וגברים ומאפשרת שיח שיש בו מקום לרכות וחמלה.
 אתן ואתם מוזמנות ומוזמנים להביע את תמיכתכם בקמפיין על ידי חתימה על עצומה הקוראת לבחירתה של אישה לנשיאות.
 
 
*פורסם לראשונה באתר נענע

השארת תגובה