על טדי קולק ומשל הצפרדע והעקרב

התוודעתי למשל העקרב והצפרדע לראשונה בסרטו של ניל ג'ורדן "משחק הדמעות" בו צפיתי במסגרת קורס בפוסט-קולוניאליזם באוניברסיטת תל-אביב. המשל מספר את על מר עקרב שביקש ממר צפרדע לרכב על גבו כדי שיוכל לחצות נהר. הצפרדע הופך בעניין ושואל את העקרב כיצד יוכל להיות בטוח שהעקרב לא יעקוץ אותו. העקרב משיב שהוא יכול להיות בטוח, כי אם יעקוץ אותו הרי ששניהם יטבעו. הצפרדע מסכים וחוצה את הנהר בעודו נושא את העקרב על גבו, לפני שהם מגיעים לגדה השניה, חש הצפרדע כאב ומבין שהעקרב עקץ אותו. "מר עקרב, מה עשית לי?" הוא שואל, "הרי כעת שנינו נטבע!" העקרב משיב "לא יכולתי להמנע מכך, זה בטבע שלי."
נזכרתי במשל הזה היום כשקראתי בוואלה ששם הצופן של טדי קולק כאשר סייע לבריטים להסגיר את אנשי האצ"ל והלח"י היה סקורפיון (עקרב).
 

מתברר, שהאמונה שיהודים לא יפגעו ביהודים, (שותפיהם לכאורה לדרך), לא הוכיחה את עצמה היסטורית. אחדים מראשי התנועה הציונית ומפאי, בלעו את רעל האנטישמיות עוד בגולה ולא פחדו לעקוץ גם
את מי שכלל לא ציפו לכך.
טדי קולק שהלשין לבולשת הבריטית וסיפק לבריטים מידע על "מבצעים מתוכננים, אמצעי לחימה, מחנות אימונים ומידע על פעילים מרכזיים" של אנשי האצ"ל והלח"י, הוא אותו קולק מזלזל ומתנשא כלפי הפנתרים השחורים ותושבי שכונות מצוקה שפנו אליו בבקשות נואשות לעזרה. "תרדו מהדשא, פרחחים" צעק בפטרונות לעבר הפנתרים השחורים. "מה אפשר לעשות עם הסוחרים בשוק, שהיוזמה היחידה שהם מוכנים ליטול היא לשרוף את המועדון של הקבוצה היריבה שמנצחת אותם בכדורגל?", הגיב בהתנשאות בהתייחסו לתושבים אחרים.
אבל זה עדיין כלום. הסרט "הרצל והציונות" מספר שבשלהי מלחמת העולם השניה אייכמן עצמו נפגש עם יהודי בשם יואל ברנד והציע לו לשחרר את מיליון יהודי הונגריה תמורת משאיות וציוד: "דם תמורת סחורה", כפי שקרא לזה. ברנד הנלהב יצא להפגש עם שליחי הסוכנות על מנת להוציא לפועל תוכנית שיכולה היתה להציל יהודים רבים מכליה. אלא שהוא לא שעה לאזהרות הרוויזיוניסטים מפני הפח שטמנו לו אנשי ההסתדרות. אלו הסגירו אותו לבולשת הבריטית והוא נכלא בקהיר. שחרורו של ברנד עוכב בשבועות רבים על ידי לא אחר מאשר טדי קולק, שהגיע במיוחד לקהיר ודחה את בקשתו של ברנד להגיע בדחיפות לישראל שוב ושוב. זאת בשעה שיהודי הונגריה מושמדים במחנות.
שנים אחר כך, כשברנד עומד לכתוב את ספרו "בשליחות נידונים למוות", בו הוא חושף את החלטת הסוכנות שלא לעשות דבר להצלת יהודי הונגריה, מופיע קולק שוב. הפעם הוא לוקח את ברנד לסעודה מלכותית במלון יקר ומציע לו שפע של עבודות מפתות תמורת שתיקתו. וכאשר ברנד לא נענה, הוא מאיים לכלוא אותו בבית משוגעים אם יעיז לפרסם את הדברים. 
 
הנחמה בסיפור הזה, כמו גם בסיפורים אחרים הנחשפים לאחרונה, היא שהאמת יוצאת סוף סוף לאור. נראה כי החברה הישראלית עוסקת בניקיון סביבתי מסיבי. 

קריאה נוספת
"שמעת על הפנתרים?"

20 thoughts on “על טדי קולק ומשל הצפרדע והעקרב

 1. איך אפשר מצד אחד להאשים שלא עשו די למלחמה בנאצים, ומצד שני הסגרת הטרוריסטים שנלחמו בבריטים לא היתה מוצדקת?
  בריטניה היתה המדינה היחידה אז שנלחמה ברצינות ברייך השלישי.
  ההגיון של האצ"ל שמותר להקיז מהם דם בישראל, לא היה נכון אז, ואי אפשר להצדיק אותו היום.
  הצדקנות בסגנון "יהודי לא מסגיר יהודי" מגעילה אותי.

 2. הסיפור של יואל ברנד יותר מסובך ויש לא מעט דברים שאנחנו לא יודעים עליו (וזה מבלי להתייחס לשאלה כמה רצינית הייתה יכולה להיות הצעה גרנדיוזית כמו הצעתו של אייכמן, העומדת בסתירה מוחלטת למדיניות הנאצית באותה תקופה).
  חבל לנפנף בסיפורים לא מבוססים. זה רק מחליש את הטענה שלך.

 3. העובדה שטדי קולק שיתף פעולה עם ארגוני ביון בריטים ואמריקאים אינה חדשה, הוא גם היה אחראי לגיוס כספים לתנועה הציונית דרך המאפייה היהודית בארה"ב והיו לו קשרים מסועפים עם מאיר לנסקי.

  אבל אני לגמרי לא מבין אותך, חשבתי שאשת שמאל נאורה כמוך, שיוצאת כנגד הלאומנות של השמאל הציוני-אשכנזי נוסח יוסי שריד, תקבל בברכה את העובדה שקולק לא ביצע אפלייה על פי דת ("האמונה שיהודים לא יפגעו ביהודים לא הוכיחה את עצמה היסטורית. אחדים מראשי התנועה הציונית ומפאי, בלעו את רעל האנטישמיות עוד בגולה ולא פחדו לעקוץ גם את מי שכלל לא ציפו לכך.") ופעל על פי ערכיו שלו. אינני מחסידיו של קולק, אך גם אם אני הייתי חי באותם ימים לא הייתי מהסס לדווח לשירותי הביון הבריטים או לכל מוסד אחר שיפעל נגד ארגוני הימין הקיצוני הרוויוזיוניסטים שגם נפגשו עם הנאצים וניסו ליצור שת"פ איתם נגד הבריטים. כהומאניסט, אינני מבדיל בין בני אדם על פי דתם או מוצאם, וזה לא פסול בעיני לשתף פעולה עם אנשים בני דת אחרת גם אם זה פוגע באינטרסים של בני הדת שלי, כאשר הדבר סותר את ערכי.
  ולטעון שמפא"י, שהייתה תנועה אתנוצנטרית שהשתמשה בסוציאל-דמוקרטיה כדי לקדם את הלאום היהודי בלבד, הייתה תנועה אנטישמית, זה פשוט גברתי, לא לדעת היסטוריה (אלא אם כן את מתייחסת לעניין שלילת הגלות והניסיונות ליצירת דימויי היהודי-החדש, אבל לזה לא התייחסת בטקסט).

 4. הם הערכים של היהודי החדש. וכפי שהתברר לי היום בעקבות צפיה בסרט "הרצל והציונות" רדוף בשנאה עצמית, אנטישמיות. מי שבז לגלותי ולמזרחי ולכן גם לא מהסס לעקוץ בהם.

 5. א: את לא עונה לנמרוד.
  ב: התברר בעקבות צפיה בסרט? מי כמוך יודע שסרט אינו מציאות.
  ג: העובדה שטדי בז למזרחים ידועה. היא אינה מצדיקה טענות אחרות שלך.

 6. אם שניים טובעים תציל מן הסתם את בן משפחתך. גם אם אתה הומניסט ומאמין בערכים אוניברסליים.
  השילוב של אנטישמיות ולאומנות בהחלט מרמז על הפנמה של ערכים השייכים לזמן אפל ואחר.
  קריאה בספרו של בן גוריון "יחוד ויעוד" למשל, מטיבה להעיד על הפנמתה של שנאה עצמית תוך התכחשות לשורשים : "הגלויות המתחסלות והמתכנסות בישראל אינם מהוות עדיין עם, אלא ערב רב ואבק אדם, ללא לשון, ללא חינוך, ללא שורשים, הפיכת אבק אדם לאומה תרבותית היא מלאכה לא קלה".

  בספר "אות קין" מאת מ. וזלמן, ניתן למצוא הפנמה של מוטיב נוסף: "לארץ ישראל יש צורך בעליה מובחרת, הציונות אינה מפעל פילאנטרופי, אנו זקוקים פה לטיפוס המעולה של היהודים שיפתחו את הבית הלאומי" – סוג של סלקציה פנימית.

  ניתן גם לחזור לתקופה מקודמת יותר ולהגיע לברנר: "אופיינו הלאומי פסול מימות עולם ועד הנה, מעולם לא היינו אומה יוצרת, תמיד חיינו חיי צוענים וכלבים, מה אתם רוצים מהאנטישמים? מדוע לא תאבו להבין את המובן מאליו, את חזון השנאה והבוז לישראל!"

  הסרט, כפי שהבנתי, מבוסס על עדותו של ברנד ועל ספרו, הגרסה שהוא מביא תואמת עובדות אחרות.

 7. שלילת גלות אינה אנטישמיות. האנטישמיות מבוססת על שלילה על רקע גזעי, בעוד שלילת הגלות מבוססת על דחיית אורך חיים. התייחסותם השלילית של בן-גוריון, ברנר ואחרים לגלות, נבעה מהנחתם כי העם היהודי נמצא בשלב לא בריא ולא יציב שניתן וראוי, לדעתם, לשנות. אפשר להסכים עם זה ואפשר שלא, אך אין כל קשר בין זה ובין אנטישמיות.
  באשר ליחס בין לאומנות וזמנים אפלים – נו, תמיד קל לצקצק בלשון בדיעבד.
  ובאשר לסרט – הוא מבוסס על ספרו של ברנד, שעל אמינותו איננו יודעים דבר. יש שיגידו כי מדובר בתימהוני. בקיצור, דרוש מחקר היסטורי רציני כדי לאשש או להפריך טענה כזו.

 8. אל תשכח שבשלב מסוים ארגון האצ"ל פנה לעזרת הברטים במלחמתו בנאצים , ואחת הפעולות החשובות הייתה בשנת 1941 כאשר 4 אנשי קומנדו ,מפקד האצל דוד רזיאל , יעקב מרידור סגנו , אהרוני יעקב סיקא ממפקדי האצל ויעקב טראזי , יצאו לשליחות לעיראק בשיתוף פעולה עם הבריטים.
  הנאצים הכינו מבצע בן השנים 1941-2 להשמדת היהודים בארץ ישראל !, הוקמה יחידת מבצע מיוחדת למטרה זו בשם "אינזצגרופה" על ידי אנשי ה-אס.אס , הדבר נודע לאצ"ל , שהחליט לחבל בעזרה שנתנו הערבים הפרו נאצים למבצע .

  מטרות המבצע היו
  1.לחטוף או להרוג , את כהן הדת המוסלמי הפרו נאצי מוחמד חג' אמין אילחוסייני , מגדולי צוררי ישראל, מראשי המהפכה האנטי בריטית והפרו גרמנית , שהקים גדודי חיילים והעמידם לרשות הנאצים , ששם בראש מעיניו את השמדת היהודים תוך רצון לעזור לנאצים להשתלט על המזרח התיכון .
  . 2. פיצוץ מאגרי הדלק בבגדד ששימשו את חיל האוויר הנאצי הגרמני , בעיקר בבסיס בחבאניה
  . הצלת יהדות עיראק משואה מיידית ובעקיפין הצלת הישוב היהודי ,3
  אי אפשר להתעלם ממבצע שכזה , ולומר שהאצ"ל רק נלחם בבריטים , האצ"ל הטה כתף במלחמתה בנאצים, ניתן לקרא על כל בספר " בעקבות המופתי עם דוד רזיאל "

 9. מעניין מאד שמפקד האצ"ל דוד רזיאל נהרג במבצע שמטרתו שיתוף פעולה בין האצ"ל לבריטים במלחמתם בנאצים.

 10. אם את יודעת להגיד ולאיית פוסט -קולוניאליזם-
  נסי לכתוב נכון גם ניל ג'ורדן.
  את יודעת, אמנם הוא לא אשה מזרחית, אבל בכל זאת מגיע לו קרדיט נכון.

 11. שקולק היה מהתומכים הנלהבים ביותר באפלייתם השיטתית של בעלי פרופיל 21.

  ה`פרופיל 21` הוא שיטה נאצו-ספרטנית וחייב לעבור מן העולם!

  אני ועוד רבים וטובים שקיבלו פרופיל 21 טוענים כבר הרבה זמן על המהות והכוונה האמיתיות שמסתתרות מאחורי ההתווייה שאתם מתווים אנשים ב"פרופיל 21".

  השמאל הוא לא "פוסט-ציוני" כמו שהוא מנושל מן הציונות בעשורים האחרונים, מקבל פרופיל 21 מן המדינה שציונותה נקבעת כיום עפ"י המודל ששותפים לו המתנחלים והגנרלים (זוכרים? הרצל כתב "הצבא לקסרקטינים"). מה שנכון הוא שעם ציונות כזאת, שאליה הצטרפה הכלכלה הביביאנית (המומשכת גם ע"י ה"ממשלה החברתית" שחלק ממטרות המלחמה הזאת הוא לשמור על 'הישגיה'), מי שלא שכח להיות שמאלני, לא רוצה להזדהות.

  דרך אגב, שיטת ה'טיפול' בפרופילניקים אומצה כנראה ע"י נתניהו לטיפול במובטלים ובחלשים כלכלית: האשמתם א-פריורית במצבם, ומי שעוד מסתכל על פרופיל 21 כסטיגמה, מן הסתם גם יש סיכוי שהוא נמנה עם תומכיו הנלהבים של ביבי.

  המלחמה מתחילה, לגבי יהודים לפחות, באותו היום בו מתווים עליהם את הסטיגמה של ה"21", ואחר כך, במהלך חייהם, נלחמת בהם המערכת באמצעות `מתנדבים` כביכול הנמצאים בכל מקום כדי להכשיל את דרכם.

  יש הרבה בעלי פרופיל 21 שאם הם היו מנהיגים את החברה, היא היתה נראית יותר טוב מכפי שהיא נראית כעת, שמנהיגיה הם אותם הפסיכופתים שנותנים להם פרופיל 21 (נפשי=פוליטי), ועוד שולחים את כלביהם לכתוב כאן תגובות נגדם, מן הסתם כדי לטשטש את עקבות הפשע שנעשה באמצעות השלכת עוד רפש על הקורבנות.

 12. תום שגב:
  "אם אדע שאפשר להציל את כל ילדי גרמניה על ידי העברתם לאנגליה ורק מחציתם על ידי העברתם לארץ ישראל, אני אבחר בדבר השני – כי לפנינו לא רק חשבון הילדים האלה, אלא חשבון היסטורי של עם ישראל".

 13. שלומית ניר המכובדת .
  קראתי את משל הצפרדע והעקרב-ההשוואה במקום
  כדי לחדד מעט את חומרת העובדות שהתגלו ,רצוי לדעת שהנהגת היישוב לפני מלחמת העצמאות , ולאחר קום המדינה ועד לשנות השבעים דגלה, התנהגה ,שהמפלגה מעל לדמוקרטיה – ובשם המפלגה והבולשביקים העומדים בראשו מותר רצוי ומתחייבת התנהגות של הסגרה לבריטים
  ככל שנתרחק בשנים מתקופת קום המדינה יתגלו יותר ויותר מעשי בגידה של מפלגת מפאי

 14. כמו ש"הצועד האוריגינלי" כותב, אז לשנות את שמו של איצטדיון טדי לאלתר ואולי לא, כי קהל הבאים באיצטדיון ידוע גם הוא בתמיכתו באפליית אוכלוסיות מסויימות, והשם מתאים.
  אבל לא שמעתי על דבר כזה, וגם הלינק שניתן ע"י "הצועד האוריגינלי" איננו הלינק שנותן הצועד בנעליו בד"כ לאתר שלו, כך שנראה שהתגובה הזאת היא מעשה זיוף של אותו זייפן קבוע שרודף את הצועד מן הסתם מתוך קינאה שהוא עצמו לא קיבל פרופיל 21 ושירת כפודל מסור את המערכת.

 15. 1. צועד אוריגינלי/צועד בנעליו יש רק אחד, וזה אני, שמעדיף מסיבות השמורות עמי לנקוט בעילום שם, אולי זה ישתנה פעם בינתיים זה כך, שזאת התגובה הראשונה שלי בפוסט הזה.
  2. ההוא שהגיב קודם הוא זייפן שמעתיק אותי בצורה אובססיבית בכל האתר. בזיוף תוכל להבחין לפי ההבדלים בין הלינק לאתר שהוא נותן והלינק שאני נותן
  .
  3. ועל מה שמניע את הזייפן הנקלה לרדוף אותי תוכל לקרוא כאן
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=54112&blogcode=3894816
  ועל "הקטע של פרופיל 21" בכלל:
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=54112&catcode=34423&catdesc=%EE%EC%E7
  וגם:
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=54112&blogcode=3157412
  וסליחה משלומית שנאלצת לסבול בגלל המאבקים שלי עם הפסיכופתים השבכ"יים שהגיעו גם לבלוגך, אך כבלוגרית חברתית אני חושב שהפסדך יוצא בשכרך.

 16. כל ראשי ואנשי הציונות בשנים האחרונות מתגלים במלוא קלונם בושה וחרפה למדינה שאנשים שהקימו אותה הם כאלו ועוד יתגלו דברים . האינטרס היהודי הוא מעל הכל . וידוע שלראת ביאת המשיח הרוע והרע יתגלו במלוא קלונם ויצופו החוצה .

 17. פינגבאק: gaydnjku

השארת תגובה