קונדוליזה בביקור בארץ (נהדרת?)

 קונדוליזה רייס, מזכירת המדינה האמריקאית ופרופסורית למדעי המדינה ממוקמת בראש רשימת הנשים המשפיעות ביותר בעולם של מגזין פרובס והינה אחת משני האפרו-אמריקאים היחידים שנכנסו לרשימת מאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם של הטיימס.

 

אלא כנראה שעבור אחדים מאיתנו, לפחות יוצרי "ארץ נהדרת", היא בראש ובראשונה "כושית". אומנם ההתייחסות אליה ככזאת "מושלכת" על בן דמותו של אביגדור ליברמן, אבל האופן שבו התוכנית מאפיינת את האישה החכמה והמעודנת הזאת בקולניות יתר, מבטא דרומי, מיניות בוטה, קלות דעת וולגריות בהחלט הולם את הסטראוטיפים המבזים ביותר של נשים אפרו-אמריקאיות.

 

 

אפיון זה של קונדוליזה לא יכול להיות רחוק יותר מדמותה במציאות לא רק בגלל השכלתה ותפקידה בממשל, אלא בגלל המרחק המדוד של מי שלמדה פסנתר ובלאט מגיל שלוש ובחרה בבגרותה לחבור למפלגה הרפובליקנית והקהילה השחורה בארה"ב.

 

 

גם אם קונדי לא צפתה בחיקוי המטריד שלה ב"ארץ נהדרת", חיקוי שמן הסתם היה מהדהד עבורה חלק מהחוויות שנאלצה לעבור כאישה שחורה בארה"ב, עלבון אחר לא נחסך ממנה גם כאן: שאלתה האנטי-פמיניסטית של העיתונאית האמריקאית אנדראה מיטשל בסיום מסיבת העיתונאים עם ציפי לבני, שהתעניינה אם אישה שאין לה ילדים יכולה להבין את משמעות שליחת לוחמים נוספים לעיראק. לא יכולתי להאמין למשמע אוזני. ציפי לבני הרכינה את ראשה במבוכה, וקונדוליזה ענתה בקצרה ופנתה לצאת מהחדר.

 

גם אם לא הייתי רואה במו עיני את המבט הנדהם של לבני ואת ההלם בעיניה של רייס, ספק אם הייתי מאמינה לדיווח של אלוף בן ואבי יששכרוף שהמעיטו בחומרת האירוע ובחרו לציין ש"רייס ולבני פרצו בצחוק" לשמע השאלה. בארה"ב, הנושא עלה על הפרק בשאלה דומה אך מרוככת של הסנטורית ברברה בוקסר ולא ירד מהכותרות כמה ימים.

 

הניסיון של בוקסר ומיטשל לערער על מעמדה של רייס באמצעות שאלת הרווקות, מחזירה נשים לעולם המושגים של חברה פטריארכלית שבה משמעות הנשיות היא לידה וגידול ילדים. אבל "ארץ נהדרת" לוקחת אותנו עוד צעד אחורה. כאילו אי די בכך שיוצרי התוכנית אינם חושפים ניואנס מדמותה של רייס או מייצרים אמירה פוליטית באמצעות החיקוי שלה, ההלבשה הוולגרית שלהם את הדמות נועדה למעשה לכסות את האמת ולהחזיר את האישה השחורה למקומה בסדר ההיררכי. זאת באמצעות מחיקת הישגיה של רייס, התעלמות מעידון היתר שלה, (שיכול להוות נושא לייצוג סאטירי), והצגתה במנעד הנע בין פראות שלוחת רסן ופנטזיה אוריינטליסטית. בתוכנית, רייס היא סימבול חולני של האישה השחורה באשר היא. זו עם המיניות פרועה, הוולגריות וחוסר התרבותיות.

 

17 thoughts on “קונדוליזה בביקור בארץ (נהדרת?)

 1. אמנם נשמע נורא אבל האשה הזו אחראית למותם של כל כך הרבה מאות אלפי אנשים, שאי אפשר להשוות שום ירידה עליה לנזקים הממשיים שהיא גורמת.
  זה מה שקורה כאשר חוסר טעם פוגש חוסר אנושיות, זה יוצא לא סימפטי בכל מקרה.
  השאלה לגבי הילדים מתבקשת לגבי אשה שהתבוננה בעשרות ילדים לבנונים שלוקים ואמרה שזו לידתו של עידן חדש במזרח התיכון. בוא לא נגזים, מדובר במילים, גם אם סרות טעם, לעומת מעשים שהותירו אמהות שכולות.
  במקרה הזה, אני עם ארץ נהדרת (לא יצא לי לצפות אפילו באפיזודה אחת, כיון שאין לי טלויזיה).

 2. אני יודע שהפמיניסטיות נדלקות עבור כל שטות, שיש להן פתיל קצר, שהן אוהבות להתקומם ולכעוס, שיש להן נטייה לחשוב שכל מה שקורה בעולם הוא כדי לעצבן אותן כאשר בעצם הן הן מעצבנות את כל העולם, וכו וכו … אבל הפעם: "נו באמת"!
  "ארץ נהדרת" היא תוכנית סאטירית ולא פוליטית, שמטרתה להצחיק, ולא להעליב. (א)נשים שנעלבים ממנה לא יודעים לראות טלויזיה, לא מבינים במה מדובר.
  נראה לי שזה מה שקורה לך, חמודה (מעצבן, הא?)

 3. אז נכון, קונדוליזה רייס היא מזכירת מדינה ופרופסורית וממוקמת בראש רשימת הנשים המשפיעות ביותר בעולם והיא אחת משני ה"אפרו-אמריקאים" היחידים שנכנסו לרשימת האנשים המשפיעים ביותר של הטיימס והיא למדה בלט ופסנתר מגיל שלוש, אבל יודעת מה? אישה חכמה משכילה ומעודנת זה לא ממש מצחיק, ותכנית בידור תפקידה להצחיק, לא להתחשב בצדקנות השמאלנית הטיפשית, המתנחמדת והמסרסת שלך.

  החיקוי של קונדוליזה בארץ נהדרת הוא לא ממש מצחיק, הוא די עלוב ונדוש למען האמת (ועשו בדיוק את אותו הדבר באיש משפחה גם ככה), אבל מכאן ועד ההתחסדות המטומטמת שלך יש מרחק רב. אם זה היה תלוי באנשים כמוך לא היה לנו מונטי פייתון (סטריאוטיפים על בריטים, הומואים, יהודים, כושים, אמריקנים וכו' וכו'), לא סאות' פארק (סטריאוטיפים על יהודים, כושים, רפובליקנים, דמוקרטים, ימנים, נוצרים, מוסלמים, שמאלנים ולסביות קטנות, מכוערות ולחוצות עם דלקת קרום המוח), לא הממלכה הקטנה (סטריאוטיפים על מפגרים, קוקסינלים, הומואים, לסביות) ולא בוראט (הכניסי סטריאוטיפ כאן).

  וגם השאלה של אנדריאה מיטשל היא לגיטימית לחלוטין, וזכותה לשאול אם אישה שאין לה ילדים יכולה להבין מה זה לשלוח את הבן של מישהי להילחם במדינה זרה. אולי יש לך תשובה בעניין, וגם לי, אבל השאלה לגיטימית. ועובדה שרייס בעצמה נאלמה.

  יש אנשים שלא צריכים ארץ נהדרת. הם פשוט הפארודיה של עצמם.

 4. איך זה ש"ארץ נהדרת" זוכה להצלחה ולחיבוק חמימים ועקביים כל כך: אנשים פשוט לא מבינים את ההבדל בין סאטירה והומור לבין סתם טעם רע. וודאי שרייס ראויה לביקורת, כמו שכתבו כאן בתגובות. גם סתם לעג זה בסדר לפעמים. אבל צריך שיהיה איזשהו קשר, מינימום של דמיון מאיזושהי בחינה, כדי שהבדיחה תעבוד ויהיה לה איזשהו אפקט או ערך. המרחק מהדמות המומצאת לאמיתית, במקרה של רייס, הוא כה גדול, שזה פשוט לא עובד. אין בדמות שום דבר, חוץ מהרווח בשיניים, שמזכיר אותה. הדרך היחידה להסביר את היווצרה של הדמות ההזויה הזו הוא באמת תפיסות גזעניות של "אשה כושית". ואיזה ביקורת נוצרה כאן? ועל מי? כלום, פשוט אפס. הכי הרבה למדנו ש"כושיות" הן "לא פראייריות", מדברות במבטא מצחיק אבל "קול", וכמובן – מוסריות מאוד ובעלות מצפון "טבעי" מדויק (נגד ליברמן ובעד שלום, עאלק). מישהו קונה את זה בתור סאטירה?

  זה בניגוד למונטי פייתון, שעשו שימוש נפלא בסטריאוטיפים. הם לא רק היו נאמנים למציאות אלא גם הלכו אתה צעד אחד קדימה. מה שנקרא הומור. לא נראה לי שזה המודל של "ארץ נהדרת", לפחות במקרה זה.

 5. דווקא התגובות של פיקו וגדי עזרו לי להבין מה ביקשו יוצרי התוכנית בחיקוי הזה, ולכן הוספתי את הפסקה האחרונה למאמר.

  אפי תודה על התגובה הנהדרת. תוכנית סאטירית היא תוכנית פוליטית. הרצון לבטל את האספקט הפוליטי והאמירה החברתית תוך התייחסות לא"נ כתוכנית בידור שמטרתה רק לעשות צחוקים, מורידה מערכה.
  א"נ הצליחה להגיד דברים משמעותיים על המצב הפוליטי, כשקראה להתפטרות של פרץ ואולמרט בעקבות חלוץ, ותיארה את אולמרט כעיוור. אבל כשזה הגיע לאפיון דמותה של רייס לא רק שאין חשיפה סאטירית של הדמות, יש פירוש של הדמות שלמעשה בא לבטל את הישגיה ולהשיב על כנה תמונת עולם שמרנית וקולוניאליסטית על מיניותן המתפרצת של נשים שחורות.

 6. אני חושב שזה היה חיקוי גרוע מאוד.
  זה היה מביך בשבילי לראות את הקומיקאי משפיל את עצמו, וזה לא הרגשה שעולה בי הרבה. כשחקיין עושה עבודה גרועה זה מאוד בקלות יכול להראות כמו סתם מכה מתחת לחגורה. כשמחקים טוב ושהבדיחות כתובות טוב זה גם מתחת לחגורה, אבל עם יותר דיוק 🙂 אני חושב שלומר שזו הייתה גזענות זה הגזמה. זה הטבע של המקצוע הזה.
  לפעמים אני מרגיש לא נוח ובכל זאת מנסה לשבור קצת קרח עם בדיחות.. ואז הרבה פעמים יוצאים משפטים שרק מחרבנים יותר תאווירה. אם את מכירה את זה, אני חושב שהמקרה הזה הוא דומה.. 🙂
  שלום.

 7. קונדוליזה שלא כמו ברק, אולמרט, בוש ועוד איזה מליון גברים בפוליטיקה לא עונה על התואר "נפוחה". אבל תכונות כמו אצילית וחכמה אצל נשים כנראה לא סקסיות ולא מדליקות מספיק בשביל יעל.

  כנראה שתפיסת העולם שלך מושפעת מפרסומות בשקל. את צריכה להרגיש סוג של מגניבות נשית שלא ממש קיימת שם בחוץ אם לא שמת לב.
  בדקת עם עצמך למה את מתאהבת בחיקוי של גבר שמעמיד פנים שהוא אישה?

 8. ארץ נהדרת היא התוכנית הכי טובה שיש ואני מאוד נהנתי מזה, חוץ מזה גם אם החיקוי של קונדי לא היה מצחק זה לא אומר כלום על התכנית, הם מאוד כישרוניים והמאפרת שם עושה עבודה טובה , אז מה יש ? תפרגנו קצת, כל המבוגרים אותו דבר, ממורמרים ,רציניים ומותחים ביקורת שלילית על כל דבר(ככה אנחנו הנוער רואים אותכם! רק פוליטיקה ודברים רעים ומשעממים!!!)

 9. כבר הרבה זמן שאני רוצה לכתוב פוסוט על העניין בעצמי, וכתבת אותו נפלא. בכל פעם שאני צופה בתכנית אני נדהמת מההצגה המקטינה והסטריאוטיפית של נשים ומזרחיים. במקרה של רייס זה באמת הכי בולט ומראה עד כמה הכותבים אינם מסוגלים להרחיק מעבר לראייה הסטריאוטיפית שלהם את שני המגזרים האלה.
  ואגב, תגובות עוינות אפשר למחוק, ולא רק לנסות לנהל דיאלוג עם כותביהן (שאינם באצמת מעונינים בכזה). מניסיון.

 10. ארץ נהדרת לא מצחיקה אותי . ולא בגלל שאני לא אוהבת לצחוק , זה דווקא בגלל שאני אוהבת לצחוק. והרבה.
  אבל לראות שזו תכנית הצחוקים שלנו – אותי זה מעציב , מעציב מאוד. אנשים קטני ומרושעים שתפסו מונופול על הצחוק, ואם חשבתם שאין השפעה רצינית על מסריהם (גם אם אלה "רק" צחוקים, אז טעות בידכם . יש לזה השפעה ואפילו מכרעת על הלך הרוח במדינה. המוח של הצופה, הוא רק מוח, הוא קולט, זוכר, מפנים וזהו בעצם התהליך הרגיל של עיצוב החברה, יצירת מרקם חברתי כזה או אחר, הכל משפיע , ובמקרה שלנו, כאשר צופים בתכנית באופן קבוע המסרים מטפטפים וכך למעשה מתעצבת דעת קהל, ולא חשוב אם זו פארודיה או תכנית תעודה. הצחוק שלהם שם בארץ נהדרת מלווה בהרבה רשעות ושפלות רוח וזה חודר לכל שכבות החברה כולל ילדים, וזו החברה שלנו, פלא שהגענו לאן שהגענו – לצחוק- אפשר ורצוי גם אחרת !

השארת תגובה