מולד הלבנה? זמן טוב להשקיע

 

שני מחקרים שנערכו לאחרונה חשפו עובדה מפתיעה שגם מקום כמו שוק המניות הנחשב למעוז של חשיבה כלכלית רציונלית נתון לא פחות מאשר להשפעה של מצבי השפל והגאות של הירח.

 

 

דיאגרמה מהמאמר Market Lunacy ב- Harverd Business Review

 

המשותף למאמר של פרופ' איליה דיצ'ב מאוניברסיטת מישיגן ופרופ' טרוי ג'יינס מאוניברסיטת ניו יורק, "השפעת מחזור הירח על התשואות בשוק המניות",  ב"הארווארד ביזנס ריוויו",  ומאמרם של פרופ' לו זהנג מאוניברסיטת קליפורניה ופרופ' קטי יואן מאוניברסיטת מישיגן, "האם המשקיעים מוכי ירח? מחזור הירח והתשואות ממניות",  הן המסקנות המפתיעות בדבר השפעתו של מחזור הירח על המסחר במניות. שני המחקרים שגילו קשר בין מחזור הירח והתשואות בבורסה בשווקים שונים במהלך מאה השנים האחרונות, מצאו ששבוע לפני הופעתו של ירח חדש ושבוע ימים לאחריו התשואות בשוק המניות (בעיקר של מניות קטנות) גבוהות בשיעור של כ-10% לשנה ביחס לתשואות במשך המחצית השנייה של החודש שבה הירח מתמלא ומתחסר.

 

למרות שבינתיים החוקרים לא מצאו הסבר לסוגיה, יש משהו מרנין בכך שמחזור הירח משפיע על דייריו המעונבים של עולם מנורות הפלורוסנטים בלא שיהיו מודעים לכך. הנה, עוד תזכורת לכך שהדיאלוג המתקיים בין היחיד לסביבה מתרחש גם במקומות האטומים ביותר.

 

 

קישורים נוספים

 

5 thoughts on “מולד הלבנה? זמן טוב להשקיע

  1. פינגבאק: נסיכת המדעים

השארת תגובה